Jana Steckerová: Evropské PMI čeká zlepšení

Jana Steckerová: Evropské PMI čeká zlepšení

Ve Spojených státech bude zveřejněna říjnová statistika prodejů nových domů. Ta zřejmě ukáže další pokles. Mírně se zhorší i podmínky ve zpracovatelském průmyslu měřené indikátorem PMI. Naopak objednávky zboží dlouhodobé spotřeby by díky prodejům automobilů a výdajům na obranu mohly vykázat mírný růst. Pozornost bude směřovat i na zápis z posledního zasedání Fedu, který by mohl naznačit, zda tempo zpřísňování měnových podmínek v USA bude zpomalovat. Evropské PMI už zřejmě dosáhly svého dna a měly by být podle našeho odhadu mírně vyšší než v říjnu.

Americký trh nemovitostí v recesi

Prodeje nových domů ve Spojených státech v listopadu podle tržního konsenzu dále poklesly. Statistiky naznačují, že nemovitostní trh je již v recesi. Doléhají na něho obavy kupujících z dalšího makroekonomického vývoje i hypoteční sazby, které vzrostly na nejvyšší úroveň za posledních dvacet let. Jaký další vývoj lze u úrokových sazeb očekávat, by mohl naznačit zápis z posledního zasedání Fedu. Na něm centrální banka zvýšila klíčovou sazbu o 75 bb. My vrchol současného cyklu měnové politiky vidíme na úrovni 5,00-5,25 %, a to v květnu příštího roku.

V souvislosti s utahováním měnové politiky nabírá na naléhavosti otázka, kdy americká ekonomika upadne do recese. Dnes zveřejněné ukazatele objednávek zboží dlouhodobé spotřeby i PMI ze zpracovatelského průmyslu by ale měly ukázat, že kondice americké ekonomiky je stále poměrně dobrá. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby by měly díky nákupům automobilů, kde výrobu již nebrzdní problémy se subdodávkami, a nákupům armádní techniky mírně vzrůst.

V eurozóně budou zveřejněny indikátory PMI za listopad. Ty by měly podle našeho odhadu jak v oblasti služeb, tak i zpracovatelského průmyslu mírně vzrůst. Dodací lhůty, které se díky snižujícím se problémům se subdodávkami zkracovaly, a z důvodu způsobu výpočtu PMI index snižovaly, se již stabilizovaly. Jejich vliv na PMI by měl tudíž odeznívat. Zároveň se snížila nervozita spojená s energetickou krizí s tím, jak se podařilo naplnit plynové zásobníky. Kompozitní PMI index by se tak v listopadu mohl dostat těsně pod padesátku.

Maďarská centrální banka ponechala sazby beze změny

Maďarská centrální banka ponechala včera základní tříměsíční depozitní sazbu beze změny na 13 % tak, jak se očekávalo. Vzhledem k inflaci nad 20 % předpokládáme, že O/N sazbu bude centrální banka stále držet na současných 18 %. Inflace by navíc měla v nadcházejících měsících dále zrychlovat, a to až k 24 % na jaře příštího roku. Na Maďarsko navíc stále negativně doléhají spory s EU ohledně vyplácení peněz z fondu obnovy. Úrokové sazby i maďarský forint tak budou v následujících měsících zůstávat pod tlakem. Maďarská měna na včerejší zasedání nicméně nijak nereagovala. V odpoledních hodinách se kurz držel kolem 408 HUF/EUR. Polský zlotý i česká koruna pak měly tendenci spíše oslabovat. Česká koruna o 0,1 % na 24,36 CZK/EUR, polský zlotý o 0,2 % na 4,71 PLN/EUR.

Společná evropská měna se včera pohybovala v úzkém pásmu 1,025-1,028 USD/EUR. Z dat byla zveřejněna pouze spotřebitelská důvěra za listopad, která se nečekaně zlepšila. Jinak byl kalendář prázdný.

Zdroj informací

Jana Steckerová, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

23. listopadu 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.0842 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál