Jaromír Gec: Obavy z Covidu v Číně nahrály americkému dolaru

Jaromír Gec: Obavy z Covidu v Číně nahrály americkému dolaru

Na globálních trzích dnes rezonovaly hlavně obavy o další vývoj Covidu v Číně. Nervozitu vyvolala série hlášených úmrtí, což by mohlo vyústit v opětovné zpřísnění protipandemických opatření, případně odložení konce politiky tzv. nulové tolerance, který se očekává příští rok. Investoři proto hledali útočiště hlavně v americkém dolaru, který tak týden otevřel posílením, k euru o zhruba 0,7 % na 1,025 USD/EUR.

Ceny průmyslových výrobců v Německu v říjnu překvapivě poklesly vlivem zlevnění energií. Trh očekával zpomalení meziměsíčního růstu PPI na 0,6 %, ve skutečnosti však vlivem propadu cen energií o 10,4 % m/m ceny průmyslových výrobců poklesly o výrazných 4,2 % m/m (-4,4 % m/m, s.o.). PPI bez energií však podle našeho odhadu rostly po sezónním očištění stejně jako v září o 0,6 % m/m, o plošné odeznívání inflačních tlaků ve výrobní sféře se tak zatím nejedná.

Viceguvernér ČNB Mora vidí růst úrokových sazeb na příštích dvou zasedáních jako nepravděpodobný. V rozhovoru pro Seznam Zprávy však také uvedl, že dezinflační proces může být podle něj v důsledku opakovaného ponechání úrokových sazeb na stávající úrovni prodloužen. Na druhou stranu, potřeba dalšího nárůstu úrokových sazeb se v jeho očích bude do budoucna snižovat, protože už na to bude příliš pozdě. Po únorovém zasedání bankovní rady M. Morovi vyprší jeho šestiletý mandát v bankovní radě. Na rozdíl od O. Dědka (kterému ve stejnou dobu končí již druhé funkční období), však může být jmenován ještě jednou. Z našeho pohledu má nicméně výběr dvou (staro)nových kandidátů do bankovní rady poměrně omezený potenciál zahýbat trhy. Většina totiž zůstane i nadále bez ohledu na názory nově jmenovaných radních v rukou holubičího křídla vedeného guvernérem Michlem.

Koruna prožila další poklidný den, když se obchodovala v pásmu 24,32-24,38 CZK/EUR. ČNB zřejmě v posledních týdnech nemusela být na trzích příliš aktivní, jelikož její úsilí primárně směřuje k zabránění oslabení tuzemské měny. Potvrzují to nedávná data z bilance centrální banky, ze kterých odhadujeme, že v první listopadové dekádě dokonce ČNB v podstatě neintervenovala. Od května tak podle nás vynaložila na obranu koruny celkem 28 mld. EUR, tedy 17,4 % svých devizových rezerv. Dekádní bilance ČNB k 20. 11. bude zveřejněna tuto středu.

Zdroj informací

Jaromír Gec, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

21. listopadu 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2929 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál