Olívia Lacenová: Společnost Cheniere neuspěla v testech kontroly emisí v Louisianě

Olívia Lacenová: Společnost Cheniere neuspěla v testech kontroly emisí v Louisianě

Podle agentury Reuters žádá společnost Cheneire Energy, výrobce zkapalněného zemního plynu, 18 měsíců na modernizaci turbín, které neprošly testy na míru znečištění. Celkem 21 ze 44 zařízení společnosti překročilo nové bezpečnostní limity.

 

 

Problém chtějí vyřešit co nejdříve

Turbíny na zkapalňování zemního plynu podle údajů z testování národních emisních norem pro nebezpečné látky znečišťující ovzduší (NESHAP) překročily limity měřící přítomnost formaldehydu. Kromě omezení množství formaldehydu vypouštěného do ovzduší omezuje NESHAP také benzen a podle Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) je společnost Cheniere jedním ze dvou nejvýznamnějších producentů plynů, na které se vztahují tato pravidla. Společnost chce v čase vysoké poptávky problém odstranit co nejdříve. Podle mluvčího Ebena Burnham-Snydera opravy nebudou mít významný dopad na finance a provoz. Odhad nákladů na modernizaci turbín však neposkytl.

Řešení je zřejmé, ale bude to chvíli trvat

Cheniere jako opatření proti poškozování životního prostředí navrhla dvoufázový přístup: První fáze by měla trvat 90 dní a zahrnovala by opětovné testování po výměně některých spalovacích a měřicích komponentů turbíny. Druhá etapa by vyžadovala delší proces inženýrské analýzy, po které by se mohly turbíny vyměnit za novější technologii. Finální vyřešení problému se předpokládá v dubnu 2024.

Produkce plynu by měla stoupnout

Cheniere mezitím podnikne kroky ke snížení emisí. Předpokládá se, že celková produkce plynu bude vyšší než v loňském roce, neboť rozšíření v Sabine Pass mírně kompenzuje současné odstávky kvůli údržbě. Hlavní provoz v Corpus Christi v Texasu prošel regulacemi a Cheniere dále plánuje rozšiřovat své závody v Texasu i v Louisianě. Za třetí čtvrtletí dosáhly tržby výše 8,85 miliardy USD, což je více než dvojnásobek oproti předchozímu roku, a to díky mnohem vyšším objemům a cenám produktů. Mezi americkými společnostmi začala Cheniere s vývozem zemního plynu jako první a momentálně figuruje v žebříčku Fortune 500.

Hodnota akcií se drží vysoko

Za poslední rok vzrostla hodnota akcií společnosti o 59,73 %. Po skončení pátečního obchodního dne to bylo těsně pod 163 dolarů za akcii a tržní kapitalizace společnosti činila více než 40 miliard dolarů.

Zpomalení vývozu plynu do Evropy

Společnost už kdysi podala na americké úřady žádost o výjimku z pravidel, která omezovala emise možných karcinogenů, ale žádost byla zamítnuta. Cheniere nyní potřebuje čas na opravy svých zařízení, což výrazně zpomalí vývoz plynu z USA do Evropy. V případě, že se bude poptávka držet vysoko a problémy s dodávkami z Ruska budou i nadále přetrvávat, akcie Cheniere by navzdory uvedenému problému nemusely zaznamenat výraznější korekci. Právě naopak, z dlouhodobého hlediska a s vyhlídkou odstranění problému s emisemi mají dostatečný potenciál pro další růst.

Zdroj informací

Olívia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.

Datum

16. listopadu 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Reklama

Page generated in 1.4994 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál