Vládní opatření, která v říjnu významně přispěla ke zpomalení spotřebitelské inflace, vedla také ke zpomalení růstu cen tuzemských průmyslových výrobců ze zářijových 25,8 % y/y na 24,1 % v říjnu. Odpuštění plateb za obnovitelné zdroje týkající se všech podnikatelů a odvíjející se od množství spotřebované energie znamenalo relativně značnou úlevu, když ceny elektřiny meziměsíčně klesly o 3,9 %. Odhlédneme-li však od tohoto efektu, tak růst cen průmyslových výrobců naopak mírně zrychlil. Cenové tlaky tak podle všeho ve výrobní sféře zůstávají silné navzdory klesající poptávce.
Americké nominální maloobchodní tržby překonaly konsensus analytiků (+1,0 % m/m), když v říjnu vzrostly o 1,3 %. Tržby bez aut pak překonaly konsensus ještě výrazněji (+1,3 % vs konsensus 0,5 %). K výrazným nárůstům tržeb došlo v segmentech automobilů, restaurací a potravin. Zvýšily se také tržby čerpacích pump, což odráželo vyšší ceny pohonných hmot, resp. ropy na světových trzích. Překvapivě silný růst maloobchodních tržeb svědčí o odolnosti tamní spotřebitelské poptávky, což nahrává současnému agresivnímu tempu utahování měnové politiky Fedu. Nicméně reakce na tamních sazbách byla velice umírněná a tržní očekávání pro prosincové zvýšení úrokových sazeb zůstává na 50 bb.
Po uklidnění situace ohledně další eskalace konfliktu na Ukrajině dnes euro pokračovalo v posilování a během dne připsalo 0,3 %, k tomu přispěly také jestřábí komentáře ze stran představitelů ECB. Česká koruna se po posílení z rána opět odrazila od hranice 24,30 CZK/EUR směrem vzhůru a ke konci evropské seance se pohybuje poblíž ranní úrovně. Podobně na tom byl i maďarský forint, který také umazal výrazné zisky ke konci dne, zatímco polský zlotý výrazně posílil až o 0,7 %. Korunové tržní sazby končí den téměř beze změny po výrazných poklesech v předchozích dnech.
Kevin Tran Nguyen, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.
16. listopadu 2022