Díky vyšším prodejům automobilů americké maloobchodní tržby v říjnu podle našeho odhadu vzrostly meziměsíčně o více než jedno procento. Prodejům nahrává neuspokojená poptávka a lepšící se podmínky v dodavatelských řetězcích. V eurozóně je kalendář ekonomických událostí prázdný. Čeká nás pouze vystoupení šéfky ECB ve Frankfurtu. Z domácích dat budou zveřejněny říjnové ceny průmyslových výrobců, které ve srovnání s minulým měsícem zřejmě o jedno procento stoupnou.
České ceny průmyslových výrobců pokračují v růstu
Americké maloobchodní tržby podle našeho odhadu v říjnu meziměsíčně stouply o 1,1 % po jejich zářijové stagnaci. K růstu jim zřejmě pomohly prodeje aut, které podle statistik prodejců byly nejvyšší od loňského ledna. Prodeje doposud brzdila nedostatečná nabídka, kterou omezovaly chybějící komponenty. Tyto problémy nicméně již odeznívají. Celkově stále platí, že se spotřebitelské výdaje vracejí k normálu po covidových restrikcích. Útraty za zboží dlouhodobé spotřeby nicméně slábnou.
V eurozóně nás čeká vystoupení šéfky ECB Lagardeové u příležitosti 20. výročí založení Evropské školy ve Frankfurtu. To se pravděpodobně ponese v jestřábím duchu. S dalším zpřísňováním měnové politiky ze strany ECB počítáme i my. Depozitní sazba by se podle naší prognózy měla v příštím roce dostat na 3 %.
Na domácí půdě budou zveřejněny ceny průmyslových výrobců za říjen. Ty podle našeho odhadu stoupnou v meziměsíčním srovnání o 1 %. Nahoru je stále tlačí rostoucí ceny vstupů.
Euro se drží nad paritou
V Polsku a Maďarsku byly včera zveřejněny výsledky HDP za třetí kvartál. Polský HDP překvapil pozitivně růstem o 0,9 % q/q, když trh čekal jeho stagnaci. To podporuje náš odhad, že centrální banka vzhledem k dalšímu očekávánému růstu inflace přistoupí v Q1 23 ke zvýšení klíčové úrokové sazby o dalších 75 bb (v únoru 25 bb, v březnu 50 bb). Ta by se tak měla dostat na 7,5 %. V Maďarsku naopak výkon ekonomiky zklamal, když v mezikvartálním srovnání poklesl o 0,4 %. V Česku byl včera kalendář prázdný. Tomu odpovídal i vývoj kurzu koruny, který se držel v úzkém pásmu 24,30-24,34 CZK/EUR. Z ostatních regionálních měn navzdory zveřejněným datům nejvíce posílil maďarský forint, který si připsal 0,5 % (na 406,7 HUF/EUR). Polský zlotý pak zpevnil o 0,2 % na 4,70 PLN/EUR.
V eurozóně byl zveřejněn zpřesněný odhad HDP za Q3. Ten byl potvrzen na úrovni 0,2 % q/q a 2,1 % y/y. Struktura HDP bude nicméně k dispozici až 7. prosince. Na základě dosud zveřejněných dat předpokládáme, že k růstu nejvíce přispěla spotřeba domácností (+0,4 pb), dále zásoby, kladně zřejmě přispívaly i fixní investice. Brzdou byl naopak pravděpodobně čistý vývoz (záporný příspěvek -0,4 pb). Dále byl zveřejněn německý ZEW index. Ten ve složce hodnotící současnou situaci překvapil výrazným zlepšením. Lépe dopadla i složka hodnotící výhled na dalších šest měsíců. Za výsledky stojí naděje, že inflace již dosáhla svého vrcholu a v následujících měsících bude klesat. Společná evropská měna tak měla dostatek důvodů na to, aby se i nadále držela nad paritou (1,042 USD/EUR), kam se vyhoupla v závěru minulého týdne. Ve srovnání s pondělním obchodováním skončila o téměř procento silnější.
V Polsku a Maďarsku dnes byly zveřejněny výsledky HDP za třetí kvartál. Polský HDP překvapil pozitivně růstem o 0,9 % q/q, když trh čekal jeho stagnaci. To podporuje náš odhad, že centrální banka vzhledem k dalšímu očekávánému růstu inflace přistoupí v Q1 23 ke zvýšení klíčové úrokové sazby o dalších 75 bb (v únoru 25 bb, v březnu 50 bb). Ta by se tak měla dostat na 7,5 %. V Maďarsku naopak výkon ekonomiky zklamal, když v mezikvartálním srovnání poklesl o 0,4 %. V Česku byl dnes kalendář prázdný. Tomu odpovídal i vývoj kurzu koruny, který se držel v úzkém pásmu 24,30-24,34 CZK/EUR. Z ostatních regionálních měn navzdory zveřejněným datům nejvíce posílil maďarský forint, který si připsal 0,5 % (na 406,7 HUF/EUR). Polský zlotý pak zpevnil o 0,2 % na 4,70 PLN/EUR.
Jana Steckerová, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.
16. listopadu 2022