Průmyslová produkce v eurozóně pokračovala v září v silném růstu. Meziměsíčně byla vyšší o 0,9 %, což bylo výrazně více než očekávaných 0,5 %. Směrem vzhůru byl navíc revidován srpnový výsledek, a to z původně udávaného meziměsíčního růstu o 1,5 % na 2 %. Pozitivní vliv pravděpodobně měly zmírňování problémů s dodávkami výrobních vstupů a dosud nevyřízené objednávky z předchozích měsíců.
Běžný účet tuzemské platební bilance skončil v září v deficitu ve výši 55,76 mld. CZK. Znovu tak byl výrazně překonán tržní konsenzus (-22 mld. CZK). Po srpnovém rekordu se jedná o druhý nejvýraznější schodek běžného účtu minimálně od roku 2004, odkdy máme měsíční data k dispozici. Po sezónním očištění došlo podle našeho odhadu ke zmírnění salda ze srpnových -56,8 mld. CZK na -47,8 mld. CZK v září. K zářijovému deficitu běžného účtu přispěla hlavně negativní bilance prvotních důchodů. V rámci ní nejvýznamněji působil odliv dividend z přímých zahraničních investic, který stál stejně jako o měsíc dříve v drtivé většině i za saldem celého běžného účtu. Mírně negativně nadále přispíval i obchod se zbožím. Příznivý vliv na zahraniční obchod měl v září zejména vývoz motorových vozidel v návaznosti na zmírňování problémů v dodavatelských řetězcích. V opačném směru zahraniční obchod v nominálním vyjádření naopak srážely hlavně vysoké ceny dovážené ropy a zemního plynu.
Americký dolar dnes vůči euru mírně posílil. Během dne přidal zhruba 0,3 %, když se obchodoval kolem 1,031 USD/EUR. Podporu pro tento vývoj poskytly rostoucí dolarové sazby, které pravděpodobně reagovaly na víkendová slova Christophera Wallera z Fedu. Ten uvedl, že americká centrální banka je ještě daleko od vrcholu úrokových sazeb. Silnější dolar neprospěl ani středoevropským měnám, včetně české koruny. Ta během dnešního obchodování oslabila o přibližně 0,1 % k 24,30 CZK/EUR.
Martin Gürtler, Economist, Investment Banking, Komerční banka, a.s.
14. listopadu 2022