Kevin Tran Nguyen: Tuzemská inflace pravděpodobně zpomalila díky vládním opatřením

Kevin Tran Nguyen: Tuzemská inflace pravděpodobně zpomalila díky vládním opatřením

Středem pozornosti dnes bude u nás tuzemská inflace za říjen a v hledáčku globálních trhů se ocitne zase americký vývoj spotřebitelských cen. Tuzemská inflace by měla vlivem vládních opatření, které tlumí ceny elektřiny pro domácnosti, zpomalit jak na meziměsíční, tak i na meziroční bázi. Nicméně nejistota odhadu je výrazná, a to s ohledem na nejasnou metodiku ČSÚ týkající se zohlednění úsporného tarifu v cenových statistikách. Americká inflace, která podle nás v meziročním srovnání opět zpomalila, nejspíše promluví do tržního ocenění trajektorie sazeb Fedu.

Inflace u nás i v zámoří by měla meziročně zpomalit.

Tuzemská spotřebitelská inflace podle nás v říjnu zpomalila z 18 % y/y na 17,2 % y/y. Meziměsíční dynamika by měla klesnout ze zářijových 0,8 % na 0,3 %. Naším klíčovým předpokladem pro pokles cenové dynamiky je zohlednění vládních opatření, v jejichž důsledku by mělo dojít ke značnému poklesu cen elektřiny pro domácnosti. Naopak dynamiku spotřebitelských cen budou tlačit směrem nahoru především ceny pohonných hmot (+4 % m/m) a potravin, což vyplývá z pravidelných šetření ČSÚ. Nicméně říjnový vývoj je spojen se značnou mírou nejistoty v souvislosti se způsobem zohlednění vládních opatření ve statistikách ČSÚ.

V hledáčku globálních trhů se dnes ocitne americký vývoj spotřebitelských cen. Říjnová inflace by mohla částečně rozuzlit očekávání trhu pro další trajektorii sazeb amerického Fedu. Budoucí kontrakty navázané na americké sazby v cenách nyní zahrnují vrchol sazeb tamní centrální banky kolem 5,1 % zhruba v půlce příštího roku. Čekáme, že meziměsíční tempo inflace v říjnu vzrostlo z 0,4 % na 0,6 %, nicméně v meziročním srovnání by mělo dojít ke zpomalení ze zářijových 8,2 % na 8,1 %. Směrem nahoru by měly významně přispět ceny pohonných hmot (+4,7 % m/m), zatímco ceny ostatních energií by měly zůstat téměř beze změny. Silná dynamika by měla přetrvat ve složce imputovaného nájemného (+0,6 % m/m), kde výrazné zvolnění tempa čekáme až na jaře 2023. Zatímco prodeje aut, jejichž výroba donedávna trpěla nedostatkem součástek na jejich dokončení, rostou, tak jejich cenový růst již začíná zpomalovat. A to zejména v kategorii ojetých aut, které z počátku výrazně přispívaly ke zrychlování inflace, a kde již pozorujeme strmý pokles.

Středoevropské měny opět korigovaly zisky z předchozích dní.

Meziroční růst spotřebitelských cen v Maďarsku v říjnu zůstal bezpečně nad hranicí 20 %, když meziměsíčně ceny vzrostly o silná 2 %. Za silnou meziměsíční dynamikou byly zejména ceny potravin a bydlení, které zahrnují ceny energií. Meziroční růst potravin se v říjnu přehoupnul nad 40 %, což je nejvyšší úroveň v EU. V souvislosti s pokračujícím zdražováním potravin, tamní vláda oznámila, že rozšiřuje cenové stropy také na brambory a vejce. Tamní vláda mimo jiné již zavedla stropy pro ceny energií pro domácnosti, jiné potraviny i hypoteční sazby. Podle nás inflace bude vrcholit mezi 23-24 % ve Q123.

Polská centrální banka (NBP) v souladu s naším očekáváním ponechala klíčovou úrokovou sazbu na 6,75 %. Vyznění následné tiskové zprávy bylo holubičí a mimo jiné také vyzdvihlo důležitost kurzového kanálu, skrz který by posilování tamní měny mělo významně pomoct snížit inflaci. NBP také připustilo možnost intervencí ve prospěch polského zlotého. Nová prognóza NBP přinesla značnou revizi inflace směrem nahoru na celém prognostickém horizontu (2,1-4,9 % v 2025), naopak růst HDP byl významně sražen dolů zejména pro příští rok. Polský zlotý během dne ztratil více než 0,6 %, nicméně lze čekat, vzhledem k pozdnímu zveřejnění rozhodnutí, že trh bude vstřebávat rozhodnutí NBP i dnes.

Smíšené výsledky amerických voleb, kde nedošlo k očekávánému přesvědčivému vítězství republikánské strany, byly částečným impulzem pro pokles na tamních akciových trzích. Americké tržní sazby jen nepatrně vzrostly. Investoři nicméně především vyhlíželi dnešní inflaci v USA. Dolar včera výrazně posiloval a vůči euru připsal více než 0,6 % a opět se přiblížil do těsné blízkosti parity. Středoevropské měny včera opět ztrácely, když korigovaly zisky z minulého týdne. Česká koruna potom co na začátku týdne zaznamenala nejsilnější úroveň od února letošního roku zpočátku výrazně oslabila, aby ke konci dne skončila poblíž otevírací úrovně.

Zdroj informací

Kevin Tran Nguyen, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

10. listopadu 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2629 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál