Evžen Korec: Hypotéky po dvouměsíční pauze opět zdražují

Evžen Korec: Hypotéky po dvouměsíční pauze opět zdražují

Letošní vývoj hypotečního trhu dělá vrásky na čele zájemcům o vlastní bydlení i prodejcům. Po krátkém dvouměsíčním nepatrném zlevnění hypotéky na začátku listopadu opět zdražily. Průměrná úroková sazba hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindex v listopadu meziměsíčně vzrostla o 0,11 procentního bodu na 6,31 procenta. Hypotéky tak zůstávají třikrát dražší než na začátku loňského roku. Oproti loňskému listopadu je nyní průměrná hypoteční sazba vyšší o tři procentní body, je tedy na dvojnásobku.

Mírný pokles v září a říjnu způsobily slevové akce, kterými se některé velké banky snažily nalákat alespoň nějaké klienty. To se jim příliš nepodařilo, protože podle Hypomonitoru České bankovní asociace se hypoteční trh v září meziročně propadl o 82 procent. Protože Česká národní banka na svém posledním měnovém jednání minulý týden ponechala základní úrokové sazby beze změn, dá se očekávat, že i průměrná hypoteční sazba se příliš měnit nebude. V nejbližší době proto nelze očekávat nějaké zásadní zlevnění hypoték.

To je špatná zpráva nejen pro zájemce o vlastní bydlení, kteří ho chtěli financovat prostřednictvím hypotéky, ale také pro prodávající a developery. Dlouhodobě se na pražském trhu prodala kupujícím s hypotékou polovina nových bytů, letos podíl takových klientů ale klesl na jednu pětinu. Zásadně se propadly i prodeje, které jsou podle dat Ekospolu nejnižší za posledních 15 let. Dražší hypotéky tak znamenají ještě hůře dostupné bydlení.

Problém však současný vývoj na hypotečním trhu působí i těm, kteří už hypotéku mají. Jen letos totiž musí refinancovat desítky tisíc klientů, kteří však už nedosáhnou na tak výhodné podmínky jako v minulých letech. Takové domácnosti budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. Pojďme se na to podívat konkrétněji. U průměrného hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti s fixací na tři roky a splatností 25 let činí v listopadu měsíční splátka 23 288 korun.

Oproti letošnímu říjnu tak průměrná splátka vzrostla o 237 korun. V porovnání s loňským listopadem však letos lidé zaplatí až o šest tisíc korun měsíčně více. Za celý rok tak jen za splátky hypotéky zaplatí o 72 tisíc korun více než s loňskou úrokovou sazbou. Na takové vícenáklady se musí připravit všichni, kterým v nejbližších měsících končí výhodnější fixace. Hypotéky totiž jen tak brzo nezlevní.

Zdroj informací

RNDr. Evžen Korec, CSc. Generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.

Datum

9. listopadu 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.3084 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál