Lucia Žárská: Jak by se mohla vyvíjet cena zemního plynu?

Lucia Žárská: Jak by se mohla vyvíjet cena zemního plynu?

Prognózy cen zemního plynu pro nejbližší období by měly potěšit nejednoho spotřebitele, neboť by mělo dojít k jejich výraznému snížení. Z dlouhodobého hlediska je však otázkou, jak se bude hodnota plynu vyvíjet, proto se podívejme, které faktory ji nejvíce ovlivňují.
Snížení cen

Za snížením cen stojí obavy z nedostatku komodity a následného zvýšení zásob plynu. Obavy z energetické krize a nástupu zimy způsobily, že se Evropa začala zásobovat velkým množstvím plynu, a dnes můžeme pozorovat, že spotové ceny se dostávají do záporných hodnot. Zásobníky plynu v EU jsou téměř plné a zdá se, že tankery stojí v přístavech ve frontách a nemohou vyložit svůj náklad. Je tedy zřejmé, proč ceny tak rychle klesají, je to nadměrná nabídka. Cena referenčních evropských futures kontraktů na plyn dosáhla na konci srpna rekordní výše, ale následně klesla přibližně o 70 %.

Pomoc při vysoké inflaci

Dnešní ceny zemního plynu se pohybují kolem 120 eur za megawatthodinu a podle posledních předpokladů by mohly klesnout pod 100 eur za megawatthodinu. Takové snížení pomůže zmírnit inflaci neboli rychlý růst životních nákladů v Evropě. Podzim nepřinesl spotřebitelům dobré zprávy, neboť meziroční míra inflace v eurozóně v říjnu opět vzrostla. Zde se ukázalo, že kromě potravin vedou v nárůstu cen jednoznačně účty za energie, které se meziročně zvýšily o téměř 42 %. Míra inflace je nejvyšší v pobaltských státech, kde přesahuje 20 %. Podle statistik se však růst pomalu přesouvá na západ, přičemž největší nárůst inflace zaznamenaly země jako Itálie, Belgie a Německo. S problémy se potýká také Nizozemsko, které se již druhý měsíc po sobě potýká s inflací blížící se 17 %.

Zvýšení cen

Ceny by se mohly opět zvýšit na začátku roku 2023, kdy se v Evropě ochladí. K dalšímu zvýšení by mohlo dojít v létě 2023, kdy se EU bude snažit doplnit své zásoby před příští zimou. Faktem zůstává, že podíl Ruska na celkovém dovozu plynu do Evropy výrazně klesl. Evropské státy musí tento prostor jednoduše dohnat jinak. Cena by tak mohla velmi rychle nabrat vzestupnou tendenci a v roce 2023 by mohla dosáhnout 150 eur za megawatthodinu.

Zdroj informací

Lucia Žárská, analytička společnosti ProfitLevel

Datum

3. listopadu 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.5376 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál