Martin Gürtler: Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla o 0,4 %

Martin Gürtler: Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla o 0,4 %

Česká ekonomika podle předběžného odhadu ČSÚ ve třetím čtvrtletí klesla mezičtvrtletně o 0,4 %, po předchozím růstu o 0,5 %. Oproti naší prognóze mezičtvrtletní stagnace HDP se jedná o mírně horší výsledek, který byl však zhruba v souladu s tržním očekáváním (pokles o 0,3 %).

Strukturu vývoje ekonomiky sice zatím neznáme, na jejím poklesu se však pravděpodobně podílela zejména spotřeba domácností. Na to ukazuje i doprovodný komentář k dnešním výsledkům od ČSÚ. Spotřebitelský sentiment klesl ve třetím čtvrtletí na historická minima, což souviselo s důsledky vysoké inflace a obav o stav ekonomiky. V důsledku toho řada domácností omezila své výdaje. Vyvažovat by mezičtvrtletní pokles HDP mělo naopak oživení průmyslu související se zmírňujícími se problémy s dodávkami výrobních vstupů. Čistý vývoz tak pravděpodobně zaznamenal zlepšení, zároveň s tím však zřejmě poklesl stav zásob rozpracovaných výrobků. Ten přitom v předchozích měsících výrazně rostl, když řadě podniků chyběly klíčové komponenty ke kompletaci jejich výroby. Snížení stavu zásob rozpracovaných výrobků tak mohlo být rovněž významným důvodem poklesu HDP ve třetím čtvrtletí.

Výkon ekonomiky se tak dále zhoršuje a je možné, že už ve druhém letošním pololetí zaznamená mírnou recesi. Po poklesu ekonomické aktivity ve třetím čtvrtletí se totiž nedá očekávat, že v posledním letošním čtvrtletí dojde ke zlepšení. Předstihové indikátory ukazují spíše negativním směrem. Poptávka domácností pravděpodobně zůstane, v důsledku vysokých cen a s tím souvisejícího poklesu reálných příjmů, utlumená po zbytek roku. Průmysl by měl sice krátkodobě těžit z pozitivního efektu obnovených dodávek výrobních vstupů, trend klesající poptávky je však stále více zřejmý i zde.

Letos čekáme, vlivem solidního růstu v první polovině roku, že ekonomika vzroste o 2,7 %, v příštím roce by však její růst měl zpomalit pouze na 0,5 %. Vlivem mírně horšího než námi očekávaného vývoje ve třetím čtvrtletí by mohl být letošní růst i mírně nižší.

Zdroj informací

Martin Gürtler, Economist, Investment Banking, Komerční banka, a.s.

Datum

1. listopadu 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.1836 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál