Ali Daylami: Jak inflace ovlivňuje bitcoin?

Ali Daylami: Jak inflace ovlivňuje bitcoin?

Ačkoli míra inflace a hodnota kryptoměny mají silný ekonomický vztah, trhy v tomto turbulentním roce 2022 vysílají nejasné zprávy. BITmarkets shrnuje faktory a důsledky letošní vysoké inflace a pohybů hlavní kryptoměny, Bitcoinu.

Rostoucí ceny zboží a služeb v minulosti brzdily hospodářský růst, přidávaly překážky na straně výdajů, investicí a obecné ochotě utrácet a spotřebovávat.

V poslední době inflaci vytvářely makroekonomické pijavice v podobě nedostatku nabídky vázaného na vyšší poptávku, rostoucích výrobních nákladů, fiskálních a měnových stimulů souvisejících s pandemií a makropolitických nepokojů.

Všechny výše uvedené faktory sehrály roli v divadle bezcitných inflačních tlaků od roku 2021. Fiskální & měnové stimuly zavedené za účelem znovu posílení zemí zasažených pandemií COVID, nedostatek dodávek polovodičů a energie, zdražování a nejnověji ruská invaze na Ukrajině.

Tyto faktory vytvořily nejvyšší inflaci za posledních deset, dvacet, a dokonce čtyřicet let napříč zeměmi na všech kontinentech. V reakci na ně centrální banky zahájily agresivní zvyšování úrokových sazeb.

Téměř polovina zemí eurozóny byla svědkem dvouciferné inflace, přičemž podle údajů Eurostatu dosáhla průměrná míra inflace v regionu 8,6 %. Ve Spojených státech dosáhla inflace podle oficiálních údajů o indexu spotřebitelských cen 9,1 %, což je hodnota nevídaná od roku 1981.

Je patrné, jak inflace zatěžuje dnešní volnotržní (neregulované) ekonomiky. Jak ale ovlivňuje Bitcoin a svět kryptoměn?

Inflace a Bitcoin

 

Na začátku roku 2021 se Bitcoin k březnu vyšplhal na nová maxima, zatímco ceny energií se opět zvýšily na předpandemickou úroveň. Po krachu Bitcoinu v polovině roku 2021, kdy Elon Musk oznámil, že společnost Tesla již nebude přijímat Bitcoin jako platební metodu, se Bitcoin a trh s kryptoměnami od července do října vyšplhaly na rekordní hodnoty v souvislosti s oživeným zájmem investorů o digitální měny.

Došlo k tomu v době, kdy se národy staly obětí opětovného nárůstu nové varianty koronaviru nazvané Delta a zhoršil se nedostatek polovodičových čipů. Bitcoin, průkopník ve světě digitálních měn, znovu potvrdil svou hodnotu a znovu dokázal, že je odolný vůči inflaci a může sloužit jako pojistka proti růstu cen.

Listopad však představoval počátek úpadku Bitcoinu, který během pouhých dvou dnů ztratil čtvrtinu své hodnoty a z kryptotrhu vymazal 300 miliard dolarů po varováních, že snižování by mohlo vést ke splasknutí kryptoměnové bubliny.

Za zmínku stojí to, co se stalo poté. Vznik a rozšíření varianty Omicron vedlo k sestupné spirále Bitcoinu. Inflace eskalovala a Bitcoin byl tvrdě zasažen.

Po působivém oživení v prvních měsících roku 2022, které se odrazilo na trhu kryptoměn, vstoupil svět kryptoměn do temné fáze, stejně jako většina ostatních finančních trhů.

Ruská invaze na Ukrajinu zesílila ničivý dopad nedostatku ropy. Ruku v ruce s převládající inflací se trhy zhroutily a Bitcoin nebyl výjimkou. Nabízí se tedy otázka.

Škodí inflace Bitcoinu? V minulosti příliš ne, ale nyní rozhodně ano. Bitcoin se vyvinul v celosvětově uznávané aktivum, stejně jako komodity, akcie, zlato a státní dluhopisy.

 

To znamená, že charakter investorů do Bitcoinu je dosti podobný charakteru investorů do jiných aktiv. Sentiment obou investorů dnes ovlivňují podobné faktory. Do jisté míry je investor do Bitcoinu stejným investorem jako do jiných aktiv, přičemž Bitcoin a další digitální měny jednoduše představují součást moderního portfolia diverzifikovaných aktiv.

Co bude dál?

Světová banka varovala, že opatření zavedená v boji proti inflaci zvyšují riziko globální recese. Vzhledem k tomu, že Bitcoin nyní podléhá širšímu globálnímu klimatu, očekávejte, že jeho cena bude kolísat na základě celosvětových faktorů, které hýbou všemi ostatními trhy.

Zdroj informací

Ali Daylami, Market Data Specialist, BITmarkets

Datum

26. října 2022

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.3488 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál