Martin Gürtler: Maďarská centrální banka ponechá základní úrokovou sazbu beze změny

Martin Gürtler: Maďarská centrální banka ponechá základní úrokovou sazbu beze změny

Maďarská centrální banka dnes pravděpodobně ponechá základní úrokovou sazbu beze změny, když pro utahování měnové politiky bude používat alternativní nástroje. Indikátory důvěry v říjnu vesměs klesly napříč rozvinutými ekonomikami.

 

 

… ke zpřísnění měnové politiky bude používat nový nástroj

Maďarská národní banka (MNB) se koncem září rozhodla ukončit cyklus zvyšování sazeb. Zavázala se přitom zaměřit na jiné prostředky zpřísňování měnových podmínek (stahování likvidity). Masivní výprodej forintu, který následoval v říjnu, však vedl k tomu, že MNB zavedla nový jednodenní vkladový nástroj s úrokovou sazbou 18 %. Očekáváme, že měnová rada na dnešním zasedání toto nové nastavení měnové politiky potvrdí. Zatímco základní úroková sazba bude pravděpodobně zachována na úrovni 13 %, MNB se pravděpodobně zaváže stahovat likviditu pomocí nového 18% nástroje tak dlouho, jak bude třeba. Podle našeho názoru to bude až do druhého čtvrtletí příštího roku, a to vzhledem k vyhlídkám na nadále zrychlující se inflaci a slabé fundamenty ve formě zhoršující se ekonomické výkonnosti a deficitu na běžném účtu platební bilance. Stále očekáváme oslabení forintu na 440 HUF/EUR na konci roku 2022.

Německý IFO index v říjnu pravděpodobně zaznamenal další snížení. Podle našeho odhadu klesl z 84,3 b. na 83,7 b. Zhoršit by se měla především složka hodnotící současnou situaci, zatímco očekávání podnikatelů pro následujícího půl roku by se mohlo stabilizovat na předchozích úrovních. Americký spotřebitelský sentiment by měl po předchozím poměrně výrazném nárůstu vykázat mírnou korekci. Indikátor od Conference Boardu se podle nás snížil ze zářijových 108,0 b., což byla nejvyšší úroveň od letošního dubna, na 106,5 b.

Pesimismus vládne světu

Důvěra v českou ekonomiku v říjnu pokračovala v poklesu. Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu se snížil z -2,6 b. na -2,9 b. a byl tak nejnižší od března 2021. V případě spotřebitelského sentimentu došlo k prolomení dalšího historického minima. Důvěra domácností zůstává rekordně nízká kvůli vysoké inflaci, obavám ze vzniku recese a s tím souvisejícího možného nárůstu nezaměstnanosti. Důvěra podnikatelů se oproti září snížila pouze nepatrně. Horší náladu v průmyslu a stavebnictví totiž kompenzoval nárůst sentimentu v oblasti obchodu a služeb. Důvěra v průmyslu byla nejnižší od října 2021. Průmyslníci nadále hůře hodnotí zejména poptávku. Nedostatečnou poptávku jako hlavní bariéru růstu uvedlo 23 % dotázaných průmyslových podniků, zatímco čtvrtletí před tím to bylo 15 %. První příčku v rámci tohoto hodnocení si i nadále udržel nedostatek materiálu/zařízení. Ten jako hlavní bariéru růstu zvolilo 34,4 % podniků po 39 % ve čtvrtletí před tím.

Aktivita v průmyslu i ve službách měla podle říjnových PMI nadále sestupnou tendenci. Předběžný odhad německého PMI ze zpracovatelského průmyslu ukázal na pokles ze 47,8 b. na 45,7 b., zatímco se čekalo snížení pouze na 47,0 b. Nepatrně pak klesla aktivita i v oblasti služeb, a to z 45,0 b. na 44,9 b., což však bylo v souladu s tržním konsensem. PMI indikátory pod padesáti body tak zůstávají v souladu s očekáváním recese německé ekonomiky v druhé polovině roku. V pásmu kontrakce setrvaly oba indikátory i v případě celé eurozóny. Výraznější pokles pod hranici 50 bodů již zaznamenal i americký PMI ze zpracovatelského průmyslu, který se pod tuto hranici podíval poprvé od června 2020. Americký PMI z oblasti služeb se v pásmu kontrakce pohybuje od července.

Čínské ekonomice se ve třetím čtvrtletí vedlo oproti očekávání lépe. Její HDP se zvýšil mezičtvrtletně o 3,9 %, když se čekal růst pouze o 2,8 %. Nad očekávání dobře se dařilo průmyslu. Útraty spotřebitelů, vlivem pokračující politiky nulové tolerance čínské vlády vůči covidu, naopak zklamaly. Vlivem lepšího výsledku ve třetím čtvrtletí jsme mírně zvýšili náš odhad celoročního růstu čínského HDP v letošním roce na 3,5 %.

Devizové trhy na včera zveřejněná ekonomická data v podstatě nereagovaly. Společná evropská měna se vůči americkému dolaru obchodovala v úzkém pásmu kolem 0,985 USD/EUR, kde evropskou seanci začínala. Podobné to bylo i s tuzemskou měnou která oscilovala kolem 24,48 CZK/EUR.

Zdroj informací

Martin Gürtler, Economist, Investment Banking, Komerční banka, a.s.

Datum

25. října 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2546 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál