Průmyslovou produkci v eurozóně významně podržel automobilový průmysl, což vedlo k růstu 2,5 % y/y a 1,5 % m/m. Zatímco energeticky náročné sektory sužovaly dramatické nárůsty cen energetických komodit, případně jejich nedostatek, tak ostatní odvětví těžila ze zlepšení situace v dodavatelských řetězcích. Vývoj v průmyslu tak prozatím není zcela konzistentní s předstihovými indikátory PMI, které již delší dobu naznačují kontrakci.
Přetrvávající inflační tlaky v USA potvrdily i tamní ceny průmyslových výrobců, když vzrostly o 0,4 % m/m (vs konsensus 0,2 %). Může to být tak další argument hovořící proti poslední dobou více skloňovanému holubičímu obratu ze strany Fedu. Dnes večer zveřejněný zápis z posledního jednání a zítřejší inflace v USA navíc zřejmě vyzní ve prospěch pokračování agresivního utahování měnové politiky od Fedu, kdy by klíčová sazba měla dosáhnout až 4,50-4,75 % v Q123.
Pozitivní signál z průmyslu v eurozóně příliš nepohnul s eurem. Naopak, v závěru evropské seance oslabilo až pod 0,97 USD/EUR (-0,23 %). Česká koruna dnes zažila poklidný den, když se pohybovala v úzkém rozpětí 24,53-24,58 CZK/EUR, podobný příběh se odehrál na polské měně. Kdežto maďarský forint pokračoval v trendu oslabování posledních dní a překonal úroveň 432 HUF/EUR. Dění na britských dluhopisech bylo v popředí i dnes. Výnosy delších splatností (>10 let) vzrostly až o 20 bb, když tamní centrální banka potvrdila odhodlání ukončit koncem tohoto týdne nouzové skupování dluhu a poskytování likvidity na dluhopisovém trhu.
Kevin Tran Nguyen, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.
12. října 2022