Jana Steckerová: Evropský průmysl ožívá díky menším problémům se subdodávkami

Jana Steckerová: Evropský průmysl ožívá díky menším problémům se subdodávkami

Ceny amerických průmyslových výrobců v září zřejmě opět mírně vzrostly. Zveřejnění zápisu z posledního zasedání americké centrální banky potvrdí její odhodlanost pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb i za cenu mírné recese. Evropský průmysl v srpnu pravděpodobně solidně rostl. Pomohla mu k tomu výroba aut, strojů a zařízení, která díky obnoveným dodávkám dílů dohání zmeškanou výrobu. To je příslibem i pro český autoprůmysl.

 

 

Ceny průmyslových výrobců v USA meziměsíčně rostly

Ceny průmyslových výrobců v USA v září podle našeho odhadu meziměsíčně vzrostly o 0,2 %, meziročně pak o 8,4 %. Inflační tlaky tak v americké ekonomice zůstávají silné, což potvrdí i zápis z minulého zasedání Fedu. Ten ukáže ochotu americké centrální banky zkrotit inflaci i za cenu uvrhnutí americké ekonomiky do mírné recese. Tu nicméně očekáváme až na počátku roku 2024. Další zvýšení úrokových sazeb o 75 bb předpokládáme na listopadovém zasedání, na prosincovém by to mělo být o 50 bb, v Q1 23 pak už pouze o 25 bb. Tím by se klíčová úroková sazba dostala na 4,50-4,75 %, což považujeme za vrchol současného cyklu měnové politiky. Dnešek tak bude opět nahrávat spíše americkému dolaru, který těží z agresivní měnové politiky Fedu i pozice bezpečného přístavu. Stabilnější návrat kurzu eura nad paritu čekáme až v Q1 23.

V eurozóně bude zveřejněna průmyslová produkce za srpen. Ta by měla, podle již zveřejněných údajů pro velké ekonomiky, meziměsíčně stoupnout o 1,1 %. Za výsledkem stojí data z Francie (2,5 % m/m) a Španělská (0,4 % m/m), která překvapila ve směru nahoru. V obou případech za dobrým výsledkem stála výroba aut, strojů a zařízení, která těží z odeznívajících problémů v dodavatelských řetězcích. Výroba aut rostla solidně i v Německu (2,8 % m/m). Zde však nedokázala vyvážit omezení a uzavírky výroby v odvětvích, která jsou silně závislá na drahých energiích. Německý průmysl tak meziměsíčně poklesl o 0,5 % m/m. Rizika pro další vývoj průmyslové produkce v eurozóně jsou značná. Nicméně pokud bude pokračovat uvolňování v dodavatelských řetězcích (což PMI indexy naznačují) a ceny energií klesat, má evropský průmysl šanci na oživení.

Regionální inflace láme rekordy

Česká inflace v září překvapivě zrychlila na meziročních 18 %, když trh čekal její stagnaci na srpnové úrovni (17,2 % y/y). Meziměsíčně spotřebitelské ceny stouply v průměru o 0,8 % po předchozím růstu o 0,4 %. Po sezonním očištění meziměsíční inflace podle našeho odhadu zrychlila z 0,8 % na 1,4 %. Rostly především náklady související s bydlením, kam se promítly vyšší ceny energií (plyn byl meziměsíčně dražší o 15,2 %). Další vývoj inflace ovlivní vládní opatření ve formě úsporného tarifu a odpuštění plateb na obnovitelné zdroje energie. Ta by se mohla v posledních třech měsících letošního roku projevit ve snížení celkové meziroční inflace o zhruba 2 pb. Druhá skupina nástrojů představuje zastropování cen elektřiny a plynu. Podle našich odhadů jsou však ceny, které nyní domácnosti v průměru platí oproti vládou stanoveným stropům u elektřiny o 25 % a u plynu o 30 % nižší, což otevírá prostor pro další cenový růst.

Koruna na zveřejněná data reagovala nejdříve oslabením z 25,52 CZK/EUR na 25,56 USD/EUR. Vzápětí si to ale „rozmyslela“ a vrátila se zpět na 25,52 CZK/EUR. Krátké forwardové sazby reagovaly na vyšší inflaci růstem o zhruba 4 bb. Stále však v následujících měsících předpokládají stabilitu úrokových sazeb, což je i náš odhad.

Svojí výši překvapila i maďarská inflace, která zrychlila meziměsíčně na 4,1 %, meziročně pak na 20,1 %. Jádrová inflace akcelerovala na 20,6 % y/y ze srpnových 18,9 %. V této situaci je obtížně představitelné, že by centrální banka nereagovala dalším zvyšováním úrokových sazeb, ačkoli na minulém zasedání překvapila oznámením, že klíčová sazba se již zvyšovat nebude. Maďarský forint se i včera pohyboval kolem historických nejslabších úrovní.

V eurozóně byl kalendář prázdný. Euro tak zůstávalo pod negativním vlivem obav z dalšího vývoje války na Ukrajině a drželo se pod paritou (0,971 USD/EUR).

Zdroj informací

Jana Steckerová, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

12. října 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2735 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál