Michaela Tomášková: V Praze žádný stavební boom není. Bytů se povoluje stále žalostně málo

Michaela Tomášková: V Praze žádný stavební boom není. Bytů se povoluje stále žalostně málo

Od začátku roku se v Praze podle aktuálních dat ČSÚ povolilo 3.252 nových bytů. Opět se tak ukazuje, že loňský rok s rekordním počtem povolených bytů byl pouze světlou výjimkou. K ní navíc přispěla i stagnace v povolování bytové výstavby v roce 2020 kvůli administrativním problémům spojeným s pandemií a jejich odložení do roku 2021. Rozhodně tedy nejsou pravdivá tvrzení, že by v Praze probíhal stavební boom.

Přitom podle aktuálního Barometru stavebnictví, který je součástí analýzy společností Central Group a KPMG Česká republika, mají nové byty potenciál být novým tahounem stavebnictví a výrazně podpořit ekonomiku.

Bytová výstavba povolená za 1. pololetí letošního roku by do české ekonomiky mohla přinést 308 miliard Kč. Na celkovém přínosu povolených staveb v hodnotě přes 823 miliard se tak podílí téměř z 40 %. Nové byty také významně přispívají do veřejných rozpočtů. Jen připravované byty v Praze, kterých je podle našich analýz přes 134 tisíc, by mohly na daních přinést do napjatého státního rozpočtu přes 180 miliard a další miliardy pak formou kontribucí do rozpočtu města.

Potřebu masivnější výstavby si uvědomují i sami Pražané, pro které nedostatek bytů a jejich vysoké ceny dlouhodobě patří mezi nejbolavější problémy hlavního města. Podle zářijového průzkumu prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos, kterého se zúčastnilo 1.000 respondentů, přes 80 % lidí chce, aby se v metropoli stavělo více bytů a více investovalo do dopravních staveb. A z předvolebních debat víme, že potřebu více stavět si uvědomují i kandidáti na nového primátora.

Rozšířit výstavbu ale pomůže jen rychlejší povolování bytů a samozřejmě zajištění dostatku ploch, na kterých se bude stavět. Pak by ceny nových bytů mohly být nižší až o 15 %. Bez nového ambiciózního územního plánu a hlavně nového prorozvojového stavebního zákona se ale Pražané zlepšení nedočkají. Na ten už bylo loni pozdě, což zemi i metropoli velmi poškozuje.

Zdroj informací

Michaela Tomášková, výkonná ředitelka CENTRAL GROUP a.s.

Datum

7. října 2022

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.4146 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál