Evžen Korec: České stavebnictví v srpnu opět mírně kleslo, byty se hlavně dokončovaly, nově zahájených bylo méně

Evžen Korec: České stavebnictví v srpnu opět mírně kleslo, byty se hlavně dokončovaly, nově zahájených bylo méně

České stavebnictví v srpnu navázalo na předchozí propad a také v osmém měsíci letošního roku mírně kleslo. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební produkce v srpnu meziročně mírně klesla o 0,4 procenta. Stavební úřady v srpnu vydaly meziročně o 9,1 procenta stavebních povolení méně a orientační hodnota těchto povolení klesla o 6,3 procenta. Výrazně propadla i bytová výstavba, ČSÚ eviduje 4025 zahájených bytů, což představuje meziroční pokles o 12 procent. Naopak počet dokončených bytů v srpnu meziročně vzrostl o 60,9 procenta.

Bytová výstavba zůstává nadále nízká a v porovnání s loňským rokem se navíc ještě snížila. V Praze se sice v srpnu začalo stavět 696 nových bytů, ale od začátku roku je to stále jen 3691 bytů. Reálně to bude ještě méně, protože ČSÚ jako zahájené eviduje byty v takových projektech, které v daném měsíci získaly stavební povolení. Neznamená to ale, že se začaly stavět i ve skutečnosti.

Nejvíce nových bytů se letos staví ve Středočeském kraji, kde jich ČSÚ v rámci nové výstavby od začátku roku do konce srpna eviduje 4759. Těsně za Prahu se na třetím místě usídlil Jihomoravský kraj s 3546 zahájenými byty. Naopak poslední zůstává Karlovarský kraj, kde se zahájilo jen 546 nových bytů.

České stavebnictví drtí nekonečný růst cen stavebních prací a materiálů, který sice zpomalil, ale nezastavil. Negativně působí také výrazné zdražování energií, protože celý sektor je na nich velmi závislý. Stejně jako na pracovnících z Ukrajiny, kteří působí i na kvalifikovaných dělnických pozicích. Někteří už kvůli válce ve své vlasti odešli, mnozí další čekají na povolávací rozkazy. Na to, co se bude dít na stavbách v Česku, pokud opravdu odejdou, raději nemyslet.

Situace je velmi proměnlivá a odhadovat jakýkoliv další vývoj je prakticky nemožné. Mnozí investoři kvůli přetrvávající vysoké inflaci investice pozastavili a vyčkávají, naopak některé velké stavební firmy už vypověděly veřejné zakázky nasmlouvané v minulosti. Raději zaplatí pokutu, než aby musely dodržet nyní nereálné ceny. Jedno je i nyní ale jasné. Dostupnost bydlení se jen tak nezlepší.

Zdroj informací

RNDr. Evžen Korec, CSc. Generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.

Datum

7. října 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.1457 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál