Jan Vejmělek: Recese do Ameriky přijde, ale později

Jan Vejmělek: Recese do Ameriky přijde, ale později

Americká ekonomika spadla během první poloviny letošního roku do recese, když zaznamenala dva mezičtvrtletní poklesy za sebou. Tamní centrální banka přesto celkem svižně zvyšovala úrokové sazby, přestože Fed má v popisu práce nejenom hlídat inflaci ale i hospodářský růst kvůli trhu práce. Dolar pak mířil do výšin, kde nebyl několik desetiletí. Je tedy hospodářství Spojených států v recesi?

Technicky ano, fakticky ne. Definice technické recese v podobě dvou mezičtvrtletních poklesů reálného hrubého domácího produktu byla v první polovině roku naplněna. To ale vůbec nic neříká o celkovém ekonomickém útlumu. V USA recese potvrzuje Národní úřad pro ekonomický výzkum (NBER), který sleduje celou škálu ukazatelů jak z produkční sféry na straně firem, tak výdělkové na straně domácností či z trhu práce. A nutno podotknout, že v drtivé většině jsou na tom tyto ukazatele lépe, než tomu bylo na počátku letošního roku.

Fed se tedy může a bude dále odhodlaně bojovat s inflací zvyšováním úrokových sazeb. Ty měnově politické podle naších prognózy vystoupají do poloviny příštího roku nad 4,50 %. Dostanou se tak poměrně výrazně nad neutrální úrokovou sazbu, kterou vidíme kolem 2,15 %. Budou tedy působit výrazně restriktivně.

Recese se tedy letos ve Spojených státech nekoná. To samozřejmě neznamená, že nepřijde. Přijde. Ale bude to do značné míry výsledkem utažené měnové politiky, což připouští samotní američtí centrální bankéři. Vzhledem k délce transmisních mechanismů, než se vysoké úrokové sazby v reálné ekonomice promítnou, je možné americkou recesi očekávat až ve druhé polovině příštího roku či dokonce až v roce 2024.

A že aktuálně opravdu nic nehrozí, potvrdí zítřejší data z amerického trhu práce za září. Ta totiž ukážou na další silnou tvorbu pracovních míst a návrat Američanů na trh práce, ze kterého se dostali během pandemie. A nejenom, že se vytváří pracovní místa, ale hlavně rostou výdělky. A to je ta nejlepší obrana proti recesi.

Zdroj informací

Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Datum

6. října 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Reklama

Page generated in 1.425 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál