Americký zářijový ADP report ukáže na další solidní tvorbu volných pracovních míst. Větší hrozbou, než recese se tak v současné době zdá být roztočení mzdové spirály. Finální PMI v eurozóně a Německu žádné překvapení nepřinesou. Kvůli zhoršení nálady ve službách budou potvrzeny na úrovni hlouběji pod padesátkou. Polská centrální banka zvýší úrokové sazby o dalších 25 bb. Ani tím však utahování měnové politiky neskončí.
Americký ADP report by měl podle očekávání trhu ukázat na vytvoření dalších 200 tisíc volných pracovních míst v soukromém sektoru. Trh práce tak zůstává napjatý, což by měla potvrdit i klíčová statistika Nonfarm Payrolls, která bude zveřejněná tento pátek. Spíše než nástup recese, tak obavy budí roztočení mzdové spirály. V tomto duchu se vyjadřovala i americká centrální banka, která je odhodlaná v boji s vysokou inflací pokračovat i za cenu vstupu americké ekonomiky do mírné recese.
V eurozóně budou zveřejněny finální indikátory PMI za září. Ty se zhoršily především v oblasti v oblasti služeb. Kompozitní indikátor by měl být potvrzen na 48 bodech, což by bylo konzistentní s mírně negativním růstem tamního HDP.
V regionu k jednacímu stolu zasedne polská centrální banka. Ta zřejmě zvýší klíčovou úrokovou sazbu o dalších 25 bb na rovných 7 %. Vzhledem k překvapivému růstu inflace v září (17,2 % y/y), výrazné mzdové dynamice (15,2 % y/y v červenci) a obavám z oslabení domácí měny předpokládáme, že polská centrální banka bude v utahování měnových podmínek pokračovat. Další utažení měnové politiky o 25 bb očekáváme v listopadu, o dalších 75 bb v Q1 23. Klíčová sazba by se tak měla dostat na úroveň 8 %, což by měl být vrchol současného cyklu. Toho by v tomto období měla dosáhnout i inflace. Polský zlotý by měl podle naší prognózy v následujících čtvrtletích mírně posilovat směrem k 4,55 PLN/EUR.
Evropské akciové trhy byly včera výrazně v zeleném, což zvedlo náladu i společné evropské měně. Ta se dostala těsně pod paritu na úroveň 0,99 USD/EUR. Ve srovnání s předchozím dnem byla o 1,25 % silnější. Z dat byly zveřejněny ceny průmyslových výrobců v eurozóně, které meziměsíčně vzrostly o 5 %, meziročně pak o 43,3 %. Dolaru odpoledne nepomohla data z trhu práce, kdy JOLTS Job Openings za očekáváním zaostaly.
Cena ropy brent včera stoupla o 2 dolary na 91 USD/barel. Obavy budí dnešní zasedání organizace OPEC, která bude diskutovat o snížení produkce o 1 milion barelů denně. Zároveň včera země G7 přijaly nové sankce na ruskou ropu. Cílit by měly na surovou ropu, motorovou naftu i na třetí produkty nižší hodnoty. Na druhou stranu ceny plynu pokračovaly ve svém poklesu. Měsíční forwardové ceny se nacházely na 162 EUR/MWh.
Společně s evropskou měnou měly tendenci posilovat i regionální měny. Nejvíce ze včerejší seance vytěžil polský zlotý, který posílil o 0,4 % na 4,81 PLN/EUR. Forint si na své konto připsal 0,1 % a posunul se na 418 HUF/EUR. Nejméně z úterního obchodování vytěžila česká koruna, která zůstala ve srovnání s předchozím dnem prakticky beze změny, tedy na úrovni 24,5 CZK/EUR.
Jana Steckerová, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.
5. října 2022