Bohumil Trampota: Philip Morris ČR: Očekáváme růst hospodaření, pokles podílu cigaret a růst zahřívaných náplní

Bohumil Trampota: Philip Morris ČR: Očekáváme růst hospodaření, pokles podílu cigaret a růst zahřívaných náplní

Očekávané výsledky hospodaření: Společnost Philip Morris ČR (PMČR) by podle našich odhadů měla ukázat pokles spotřeby klasických cigaret, tak jak to bylo vidět v předchozích kvartálech. Kompenzovat by to mohl prodej zahřívaných náplní, kdy čekáme nárůst tržního podílu v obou zemích (CZ & SK). V první polovině tohoto roku nebylo hospodaření společnosti ovlivněno restrikcemi, tak jak tomu bylo v části prvního semestru loňského roku.

Hospodaření: Odhadujeme, že celkové tržby za první polovinu tohoto roku by měly dosáhnout 9,8 mld. CZK, což je meziroční růst o 10,5 %. Předpokládáme, že mixu prodeje klasických cigaret a zahřívaných produktů dojde k dalšímu vychýlení ve prospěch nových technologií. Podíl klasických cigaret by měl podle naší projekce klesnout pod 30 %, zato tržní podíl zahřívaných náplní by měl překonat 13 %. To by mělo kompenzovat pokles u tradičních prodejů. Podobně by to mělo být i na Slovensku. Pokles tržního podílu klasických cigaret k úrovni 40 % a růst bezdýmých k 15 %. Očekáváme, že vzhledem k inflaci vzrostou náklady napříč jednotlivými položkami. Provozní zisk by měl v meziročním srovnání vzrůst o 6,4 % na 2,2 mld. CZK. Čistý zisk pak o 2,7 % na 1,8 mld. CZK.

Dividenda: PMČR je jednoznačně vnímán trhem jako dividendová story. Protože společnost obvykle vyplácí celý svůj nekonsolidovaný čistý zisk, napoví pololetní výsledky, jaká se dá na konci roku čekat celková dividenda. Odhadujeme zisk na akcii za první polovinu roku na 647 CZK. To by mohlo implikovat finální dividendu ve výši přes 1 300 CZK na jednu akcii, nebo asi 8 % dividendový výnos (hrubý).

Zdroj informací

Bohumil Trampota, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

26. září 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Reklama

Page generated in 2.0026 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál