Jan Vejmělek: Americká centrální banka zvedla sazby o 75bb

Jan Vejmělek: Americká centrální banka zvedla sazby o 75bb

Trh dnes bude vstřebávat včerejší jestřábí zasedání americké centrální banky. Ekonomický kalendář je pro dnešek relativně prázdný. Pravidelné týdenní statistiky z amerického trhu práce potvrdí jeho napjatost. Spotřebitelská důvěra eurozóny je extrémně nízká, mírná zářijová vzestupná korekce na tom nic nezmění.

 

 

Evropské domácnosti trpí pod tíhou vysoké inflace

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se nachází na extrémně nízké úrovni, ne příliš daleko od historicky nejnižší hodnoty vůbec. Námi přepokládané mírné zvýšení zářijového indexu na tom nic nezmění. Evropské domácnosti trápí zejména vysoká inflace, primárně vysoké ceny energií. Nicméně zatím se tato pesimistická nálada příliš neprojevuje v reálných spotřebních výdajích. Důvodem je zejména polštář v podobě nakumulovaných úspor, pomáhá i zrychlující růst mezd na pozadí historicky utaženého trhu práce a vládní podpory. Ještě napjatější je trh práce v USA, což potvrdí odpolední týdenní data o počtu nových uchazečů žádajících o podporu v nezaměstnanosti.

Z dlouhodobé perspektivy zůstává americký dolar výrazně nadhodnocený. Ve zbytku roku, ale čekáme, že své silné úrovně bude ještě posilovat směrem k 0,97 USD/EUR. V situaci výrazných geopolitických rizik profituji zelené bankovky z pozice měny bezpečného přístavu, navíc podporované atraktivním úrokovým diferenciálem, který včera tamní centrální banka opět vylepšila. Silnější dopad pak samozřejmě nesvědčí středoevropským měnám. Riziko oslabování české koruny je ale relativně limitované, ČNB svými intervencemi tomuto trendu brání.

Ruská mobilizace a Fed pomáhají dolaru na dvacetileté maximum

Finanční trhy včera ráno ovlivnila zpráva o částečné mobilizaci v Rusku, kterou vyhlásil tamní prezident V. Putin. Tato eskalace geopolitického rizika pomohla americkému dolaru proti euru na nejsilnější hodnotu za posledních 20 let, když se kurz dostal až k 0,9885 USD/EUR. Během dne se pak kurz držel stabilní těsně nad 0,99 USD/EUR v očekávání výsledku večerního jednání americké centrální banky. Ta nakonec rozhodla v souladu s očekáváním o zvýšení úrokových sazeb o 75 bb. Reakce dolaru byla pozitivní, což vydrželo i během dnešní asijské seance, když se kurz přiblížil úrovni 0,98 USD/EUR. Celkové vyznění včerejšího FOMC totiž bylo jestřábí. Zveřejněný výhled sazeb jednotlivých členů ukázal pro konec příštího roku medián na 4,6 %, což bylo nad tím, co měl trh v cenách zakalkulováno. Guvernér J. Powell pak opětovně potvrdil, že zkrocení inflace je prioritním cíl, a to i za cenu případné recese, kterou Fed v mírné formě předvídá pro rok 2024.

Na silnější americkou měnu reagovaly středoevropské měny oslabováním. Na koruně byl výprodejní tlak patrný zejména během prvních hodin včerejší seance, kdy se kurz vyšplhal až k 24,67 CZK/EUR. Ve zbytku dne se stabilizoval kolem 24,65 CZK/EUR.

Bez odezvy korunového trhu se včera obešlo zveřejnění rozhovoru člena bankovní rady T. Holuba pro agenturu Bloomberg. Se svým jestřábím názorem je totiž v bankovní radě v menšině. Podle něj je zajištění cenové stability primárním mandátem ČNB. Vyjádřil znepokojenost nad tím, že prognóza průměrné inflace ve výši 10 % pro příští rok v kombinaci s nejnižší nezaměstnaností v EU může podnítit mzdové tlaky, kterou budou držet vysoký růst cen po delší dobu. ČNB by podle něj měla dále zvýšit úrokové sazby, aby snížila riziko cenového šoku ve stylu 70. let v USA a vyhnula se tak pozdějšímu přísnějšímu utahování měnové politiky. Pro dnešní vydání Deníku pak viceguvernéra E. Zamrazilové zopakovala, že rychlý růst mezd by mohl být impulsem pro zvýšení sazeb. Pro jejich zvýšení ale podle nás na zasedání v příštím týdnu ruku nezvedne. Téma růstu mezd bude relevantnější až pro diskusi na listopadovém zasedání bankovní rady ČNB.

Zdroj informací

Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Datum

22. září 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2281 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál