Ceny tuzemských průmyslových výrobců by měly vykázat další zmírnění jak v meziměsíčním, tak i v meziročním srovnání. Finální odhad inflace v eurozóně by neměl přinést žádnou změnu, přičemž vrcholu podle nás dosáhne již tento měsíc. Včerejší slabší americká data nepřinesla zlom v tržním ocenění, které nadále implikuje 75bodové zvýšení sazeb na zasedání Fedu v příštím týdnu.
Tuzemské ceny průmyslových výrobců by měly jen nepatrně polevit z červencového meziměsíčního tempa 0,3 % na 0,2 %. V meziročním vyjádření by nicméně mělo dojít k dalšímu posunu o něco níže na 25,6 %. Stále však platí, že růst cen ve výrobní sféře významně převyšuje dynamiku spotřebitelských cen. Navíc tuzemský vývoj by měl značně zaostat za dynamikou v eurozóně, kde ceny výrobních vstupů narostly v červenci o výrazná 4,0 % m/m.
Finální odhad inflace v eurozóně by neměl přinést změny a zůstat tak na 9,1 % y/y a 0,5 % m/m, přičemž jádrové ceny zrychlily na 4,3 % y/y v srpnu. Celoevropské řešení na téma vysokých cen energií by sice mělo pomoct stlačit inflaci a vést k výraznějšímu zpomalování inflace v příštím roce, nicméně podle nás do toho zaváží vývoj ve mzdách v kontextu relativně silných trhů práce. Jádrová inflace v eurozóně přitom podle nás dosáhne svého vrcholu až v Q123.
Data amerických maloobchodních tržeb přinesla relativně smíšený obrázek ohledně spotřeby domácností. Po meziměsíčním revidovaném poklesu v červenci o 0,4 % celkové maloobchodní tržby vzrostly v srpnu o 0,3 % m/m. Bez prodejů aut naopak klesly o 0,3 %, zatímco analytici předpovídali meziměsíční stagnaci. Oproti očekávání překvapila směrem dolů i kontrolní skupina, kde došlo k meziměsíční stagnaci (vs konsensus +0,5 %m/m). Slabší obrázek spotřeby domácností však v kontextu ostatních dat z americké ekonomiky vykazující zrychlení jádrové inflace a nadále napjatý trh práce výrazně nepohnul s tržním oceněním pro zasedání Fedu v příštím týdnu, které se přiklání k dalšímu 75bodovému zvýšení úrokových sazeb. Přičemž sázky na ještě vyšší 100bodový hike se v posledních dnech také akumulovaly.
Americká průmyslová produkce zaznamenala meziměsíční pokles o 0,2 % za výrazného přispění slabší produkce v automobilovém průmyslu, zatímco produkce ve zpracovatelském průmyslu vzrostla o 0,1 % m/m.
Včerejší data pomohla euru nakouknout nad paritu a ke konci evropské obchodní seance se pohybovalo v její těsné blízkosti. Česká koruna bez většího tuzemského impulsu ze začátku dne připisovala zisky, které však ke konci obchodování částečně zkorigovala, a nakonec posílila o 0,20 % na 24,48 CZK/EUR. Maďarský forint naopak zakončil den výrazně slabší (-0,58 %), zatímco polský zlotý se prakticky nehnul z ranní otevírací úrovně.
Kevin Tran Nguyen, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.
16. září 2022