Jan Vejmělek: Ceny v průmyslu letos poprvé klesly

Jan Vejmělek: Ceny v průmyslu letos poprvé klesly

Cenové tlaky v klíčových cenových okruzích začínají polevovat. Stejně jako u spotřebitelských cen zaznamenaly statistiky z průmyslového sektoru ve srovnání s tržním konsensem nižší dynamiky. Zatímco v první polovině roku cenový vývoj analytiky překvapoval svou razancí, letní měsíce již znamenaly změnu, od června ceny v průmyslu končí pod tržním konsensem.

Poprvé od loňského prosince ceny v průmyslu meziměsíčně klesly, když za srpen vykázaly -0,1 %. Již ze srpnových spotřebitelských cen a levnějších pohonných hmot bylo zřejmé, že se na cenách v průmyslu podepíše pokles cen ropy na světových trzích. To se v rámci průmyslu projevilo v poklesu cen koksu a rafinovaných ropných produktů. Spadly i ceny v chemickém (-3,3 %) a kovodělném (-0,6 %) průmyslu. Naopak zdražování pokračuje v energetickém sektoru. V odvětví elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu ceny vzrostly o 3,3 %, pokud se podíváme na samotnou elektřinu, zde se ceny včetně přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou zvedly o 4,4 %. A neposlední řadě dále rostly i ceny produktů potravinářského průmyslu (o 0,8 %).

Meziroční průmyslová inflace má pravděpodobně vrchol za sebou. Kulminovala v červnu na 28,5 %. Z červencových 26,8 % tak meziroční dynamika klesla v srpnu na 25,2 %. Při hodnocení situace oproti loňskému srpnu je zřejmé, že průmyslový sektor drtí zejména drahé energie. Ty se meziročně zvedly o 53,3 %. Po očištění o ceny energií činil meziroční růst cen průmyslových výrobců 16,4 %.

Zejména v souvislosti s tím, jak se na trh dostává letošní úroda, byl za srpen vykázán pokles cen zemědělských produktů, a to meziměsíčně o 2,3 %. Razantní pokles cen zaznamenaly brambory (-31,22 %), obiloviny (-6,3 %) a olejniny (-3,2 %). Naopak vzestup cen byl patrný u mléka (+2,3 %), drůbeže (+1,6 %) a prasat (+0,9 %). Z meziročního pohledu se tempo růstu cen snížilo z červencových 39,8 % na srpnových 38,3 %. V rostlinné výrobě ceny meziročně vzrostly o 47,4 %, v živočišné výrobě byly vyšší o 28,0 %.

Na rozdíl od průmyslu a zemědělství byl ve stavebnictví za srpen vykázán růst cen. Stavební práce podražily o 1,3 % m/m, stavební materiál o 0,3 % m/m. Meziroční růst cen stavebních prací tak dále zrychlil z červencových 13,0 % na srpnových 13,4 %. U cen materiálů tomu již bylo naopak. Po červencovém růstu o 21,7 % y/y to v srpnu bylo 19,11 % y/y.

Během srpna podražily i tržní služby pro podniky, když se ceny meziměsíčně zvedly o 0,8 %. Tady bylo hlavním faktorem razantní zdražení za reklamní služby a průzkumy trhu o 8,0 %. Z meziročního pohledu bylo zaznamenáno zrychlení růstu cen z červencových 6,3 % na srpnových 6,5 %.

Z pohledu centrální banky budou dnešní data chápána jako protiinflační. Jedná se tak o další argument pro bankovní radu ponechat na zasedání koncem září úrokové sazby nezměněné.

Zdroj informací

Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Datum

16. září 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2141 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál