Bohumil Trampota: ČEZ: Vláda představila strop pro ceny elektřiny

Bohumil Trampota: ČEZ: Vláda představila strop pro ceny elektřiny

Vláda premiéra Petra Fialy navrhuje cenový strop pro silovou cenu elektřiny na úrovni 6 CZK/kWh a plynu na 3 CZK/kWh. Opatření by se mělo týkat domácností, živnostníků a institucí (např. školy) a mělo by platit od listopadu. Podle ministra financí Stanjury by dopad do státního rozpočtu měl být maximálně 130 mld. CZK, které chce vláda získat zavedením daně z mimořádných zisků (cca 70 mld. CZK) a z vysoké dividendy ČEZu. Předpokládáme, že daň z mimořádných zisků by se zavedla až pro rok 2023.

 

Návrh musí projí legislativním kolečkem

Zdá se, že navrhovaných 6 CZK za kWh včetně DPH (necelých 5 CZK bez DPH) je zhruba stejné jako nedávno diskutovaný strop 200 EUR MWh (bez DPH). Pro srovnání ČEZ prodává svou produkci na tento rok za průměrných asi 110 EUR/MWh a pro příští rok měl k 30.6. prodáno 70 % své výroby za průměrných 90,50 EUR/MWh. Podle našich odhadů by se průměrná realizovaná cena ČEZu pro příští rok mohla pohybovat kolem 150 EUR/MWh. Je to tedy komfortně pod navrhovaným stropem.

Důležité pro ČEZ ale je, že jedním ze zdrojů by měly být také vysoké dividendy ČEZu. Letos (1. 11. 2022) vyplatí ČEZ 48 CZK na akcii. Příští tok (ze zisku 2022) čekáme 74 CZK při 80% výplatě. Nicméně podle prohlášení ministra financí se dá čekat buď 100% výplata nebo speciální dividenda. V případě, že by se výplatní poměr navýšil na 100 %, očekáváme dividendu asi 100 CZK (hrubý výnos 10,5 %). Z této částky by dostal stát 70 % (jeho akciový podíl v ČEZu) plus ze zbytku dalších 15 % jako daně z dividend. Celkem by to bylo kolem 40 mld. CZK v příštím roce pouze z dividend ČEZu.

Co se týká daně z mimořádných zisků ČEZu bude záležet, jaká bude daňová sazba a z jaké části se bude počítat. Odhadujeme z mimořádného zisku ČEZu další nižší desítky mld CZK.

Zdroj informací

Bohumil Trampota, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

13. září 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.1284 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál