Bohumil Trampota: Moneta Money Bank: Upravujeme cílovou cenu na 104,6 CZK za akcii a opakujeme naše doporučení Koupit

Bohumil Trampota: Moneta Money Bank: Upravujeme cílovou cenu na 104,6 CZK za akcii a opakujeme naše doporučení Koupit

Investiční doporučení: Vzhledem k aktualizaci našeho modelu společnosti MONETA Money Bank jsme upravili cílovou cenu. Naše nová cílová cena pro akcie Monety je 104,6 CZK s doporučením Koupit. Doporučení zůstává beze změny, cílová cena se snížila z 109,7 CZK (vydáno 31. 8. 2021). Akcie Monety se při porovnání se srovnatelnými bankami obchodují s prémií. Moneta je oceněna na P/B 1,3x, P/E 9,4x a P/S 3,4x. Srovnatelné bankovní domy se obchodují na násobcích 0,8x, 6,3x a 0,9x respektive. Moneta ale nabízí vyšší rentabilitu vlastního kapitálu ve srovnání s konkurencí a očekáváme, že bude také vyplácet vyšší dividendy. Prémii Monety tak považujeme za opodstatněnou.

Hospodaření společnosti a očekávaný vývoj: Prostředí současných vysokých úrokových sazeb je pro bankovní sektor příznivé, navíc letos na podzim čekáme ještě další drobné utažení měnové politiky. Mělo by to mít pozitivní vliv na růst čistého úrokového výnosu. Čistá úroková marže by měla i nadále být vysoko nad srovnatelnými bankami. Jako velmi vysoké vnímáme riziko zavedení speciální daně pro bankovní sektor. Konzervativně předpokládáme, že dojde ke zvýšení daňové sazby ze zisku dvou následujících let. Odhadujeme, že by měla vzrůst ze současných asi 20 % a dosáhnout 40 %. To samozřejmě ovlivní čistý zisk v těchto letech. Letos očekáváme čistý zisk na úrovni 4,8 mld. CZK a 3,5 a 3,6 mld. CZK v letech 2023 respektive 2024. Pokud by k speciální dani nedošlo, reportovala by Moneta, podle naši odhadů, 4,6 a 4,9 mld. CZK. Nižší čistý zisk ovlivní také výši vyplácené dividendy.

Dividendová politika Monety je distribuce minimálně 70 % čistého zisku. Cílem managementu je ale vyplácet alespoň 80 %. Kvůli regulaci ze strany ČNB došlo letos poprvé po dvou letech k výplatě dividend. Pro následující roky předpokládáme konzervativně výplatní poměr na úrovni 80 % čistého zisku. Ze zisku roku 2021 vyplatila Moneta 7 CZK na akcii. Příští rok odhadujeme 7,5 CZK (ze zisku 2022). Nicméně v následujících dvou letech 2024 a 2025 by výplata měla klesnout kvůli zavedení speciální daně na 5,4 a 5,7 CZK. Následně se dividenda podle našich odhadů vrátí téměř k 8 CZK a hrubý dividendový výnos by měl přesáhnout hranici 9 %. Moneta má navíc přebytečný kapitál ve výši 5,2 mld. CZK (10,2 CZK na akcii) včetně 2,3 mld. CZK na budoucí výplatu dividendy.

Ocenění společnosti: Pro určení ceny akcií jsme použili průměr ze tří metod: (1) excess return model, (2) dividendový diskontní model a (3) model diskontovaných cash flow. Ve srovnání s aktuální cenou Monety na burze nabízí naše cílová cena celkový výnos 53,1 %, což odpovídá nákupnímu doporučení.

Zdroj informací

Bohumil Trampota, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

5. září 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2965 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál