Olívia Lacenová: Investice do energetiky jako příležitost?

Olívia Lacenová: Investice do energetiky jako příležitost?

Poslední měsíce ukázaly, jak se může vývoj v oblasti energetiky zvrtnout a ceny, které byly roky „zastabilizované“ začít rapidně růst. Postupující energetická krize, kterou ještě více umocnila válka na Ukrajině a sankce vůči Rusku nám ukazuje, že máme značné deficity v oblasti primárních energií, a že investice do fosilních paliv nebyly dostatečné stejně jako adaptace přechodu na obnovitelné zdroje.

Zelená transformace a elektrifikace v praxi neprobíhají dostatečně rychle. Pro investory to však může představovat potenciálně zajímavou příležitost v odvětví obnovitelných a neobnovitelných zdrojů energie, které bude nezbytně nutné k překonání zmíněné krize a s ní spojenými „nástrahami“.

Závislost na fosilních palivech

Přestože téma přechodu na zelené energie se řešilo již před nástupem pandemie, včetně elektrifikace různých částí ekonomiky s cílem snížit emise uhlíku, které jsou součástí aktuálního způsobu života, ze Statistical Review of World Energy pro rok 2022 od britské společnosti BP vyplývá, že celosvětové využití fosilních paliv je aktuálně na úrovni 82 procent, zatímco před pěti lety se nacházelo na úrovni 85 procent. V praxi to znamená, že ekonomika je stále závislá na fosilních palivech, a i když se jejich podíl bude postupně snižovat, zřejmě ještě značný čas potrvá, než dokážou prvenství převzít obnovitelné zdroje. „Zelená energetika“ neroste tak rychle, jak by bylo potřeba. V této souvislosti může být zajímavá diverzifikace portfolia do akcií společností těžících uhlí, které si stále drží prvenství jako palivo pro výrobu elektrické energie.

Cena elektřiny raketově roste

Věděli jste, že cena elektrické energie v Evropě dosáhla v polovině srpna devítinásobku oproti roku 2007? A stále roste. Přispělo k tomu i ukončování závislosti na dodávkách energie z Ruska, které značně omezuje možnosti objemu dostupné energie z jiných zdrojů, nemluvě o potřebě výstavby s tím související infrastruktury.

Růst napříč Evropou

Při pohledu na graf Statista.com, který ukazuje vývoj cen ve vybraných evropských zemích od roku 2020 můžeme vidět, že například v Itálii se cena elektrické energie pohybovala v červenci 2020 na úrovni 38 eur za megawatthodinu, zatímco v červenci 2022 to bylo již 441,74 eur za megawatthodinu, což představuje během 2 let nárůst o 1 062 procent. Podobně vysoký nárůst lze sledovat i v dalších vybraných zemích jako Řecko, Maďarsko, Německo nebo Francie. Velký potenciál při skládání investičního portfolia tedy může mít i zařazení akcií různých energetických společností souvisejících s elektrickou energií.

Zajímavé jsou plyn i ropa

Přechod na zelenou energii a zbavení se závislosti na fosilních palivech bez zastavení růstu bohatství zemí je pravděpodobně největší výzva, kterou globální ekonomika kdy čelila, protože růst bohatství představuje růst HDP země a ten je již desetiletí úzce spojen s emisemi CO2. Na druhé straně s sebou nese potencionální možnost investice do energetického sektoru, a to nejen co se týče elektrické energie nebo uhlí, ale také ropného a plynárenského sektoru a s nimi souvisejících odvětví, kde můžeme také pozorovat vysoký růst cen. Ale o tom si více povíme v dalších příspěvcích.

Zdroj informací

Olívia Lacenová, analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.

Datum

31. srpna 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2958 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál