Jana Steckerová: Inflace v eurozóně na dalším rekordu

Jana Steckerová: Inflace v eurozóně na dalším rekordu

Ve Spojených státech je dnes kalendář prázdný. Inflace v eurozóně se zřejmě v srpnu posune o jednu desetinu nahoru a dosáhne v meziročním srovnání 9 %. Vrchol to ale stále ještě nebude. Mírně vzroste i jádrová inflace. V Německu budou zveřejněna data z trhu práce. Ten navzdory přílivu uprchlíků zůstává utažený. V regionu stojí za zmínku polská inflace, která se drží nad patnácti procenty a naznačuje další zpřísňování tamních měnových podmínek.

 

 

Německý trh práce zůstává utažený

Inflace v eurozóně podle našeho odhadu stoupne o jednu desetinu na rovných devět procent. Ceny pohonných hmot sice v srpnu již klesaly, rostly ale ceny potravin i jádrová inflace. Svého vrcholu inflace podle naší prognózy dosáhne v září (9,7 % y/y). Za celý letošní rok ji očekáváme v průměru na 8,2 %, V příštím roce pak na stále ještě vysokých 6,1 %. Se zvyšováním úrokových sazeb tak bude muset ECB pokračovat. V roce 2024 očekáváme depozitní sazbu na dvou procentech.

V Německu bude zveřejněn vývoj srpnové nezaměstnanosti. Ta se i přes příliv uprchlíků z Ukrajiny udrží na nízkých úrovních (5,5 %) a přispěje k výraznému růstu mezd při vyjednávání v září (v průmyslu) a v prosinci (ve veřejném sektoru).

Euro opět pod paritou

Kurz koruny zůstával i v průběhu úterního obchodování stabilní. K větším pohybům ho nepřiměly ani zpřesněné výsledky HDP za Q2, které dopadly lépe, než se čekalo. Pozitivní překvapení přinesl vývoj spotřeby domácností, což ale zároveň znamená proinflační vyznění celého výsledku. Výrazných změn dnes nedoznal ani polský zlotý, který se pohyboval kolem úrovně 4,73 PLN/EUR. Maďarský forint byl volatilnější, když očekával zasedání tamní centrální banky. Ta zvýšila klíčovou úrokovou sazbu o 100 bb na 11,75 % tak, jak se očekávalo. Kurz forintu v průběhu dne posílil o 0,5 %. Vzhledem k silným inflačním tlakům a obavám z oslabování domácí měny bude podle našeho názoru maďarská centrální banka ve zpřísňování měnových podmínek pokračovat, a to až do úrovně 14,5 %. Tam by se 3M i týdenní depozitní sazba měly dostat na konci letošního roku. Forint bude ale přesto podle naší prognózy v následujících čtvrtletích oslabovat.

Americká data překvapila pozitivně, když spotřebitelská důvěra překonala všechna očekávání a vyskočila 103,2 bodu. V důsledku toho euro přišlo o své ranní zisky a oslabilo zpět těsně pod paritu.

Zdroj informací

Jana Steckerová, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

31. srpna 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.319 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál