Jana Steckerová: Předstihové indikátory v eurozóně se vrátí nad padesátku

Jana Steckerová: Předstihové indikátory v eurozóně se vrátí nad padesátku

Indikátory PMI v eurozóně se zřejmě vrátí nad padesátibodovou hranici značící fázi expanze. Naznačují to alespoň reportované zisky firem za Q2 i odeznívající problémy v subdodavatelských řetězcích. V Německu však indexy zůstanou pod padesátkou. Jinak bude kalendář prázdný.

 

 

Třetí čtvrtletí by mělo být pro eurozónu dobré

Předstihové indikátory PMI v červenci v eurozóně poklesly pod padesátibodovou hranici. Jednalo se však podle našeho názoru o důsledek obav z kompletního přerušení dodávek zemního plynu. Od té doby společnosti reportovaly vyšší než očekávané zisky za Q2, což ukazuje na jejich silnou odolnost jak vůči inflačnímu šoku, tak i válce na Ukrajině. Předpokládáme tedy, že v srpnu se PMI indikátory vrátí nad 50bodovou hranici a budou i nadále naznačovat další růst aktivity jak v průmyslu, tak i ve službách. Celkově by tak ekonomika eurozóny měla za Q3 vykázat solidní růst. Opatrnější jsme již pokud jde o výhled na Q4 22 a Q1 23. Zde se již vysoké ceny a oslabená poptávka odrazí v utlumené ekonomické aktivitě. Odhad růstu HDP pro rok 2023 jsme tak revidovali z původních 2 % na 1,5 %. Pro letošní rok však stále očekáváme poměrně silná 3,1 %.

Euro pod paritou

Koruna během pondělního obchodování zůstala přikovaná poblíž úrovně 24,65 CZK/EUR. Poklidné obchodování zažíval i polský zlotý, který se držel u 4,75 PLN/EUR. Nejvolatilnější byl kurz maďarského forintu. Na ten doléhá prohlubující se deficit běžného účtu, energetická krize i komplikované vztahy s EU (prostředky z fondu obnovy v nejbližším období Maďarsku zřejmě vyplaceny nebudou). Vzhledem k těmto okolnostem očekáváme další oslabování tamní měny, a to až směrem k 430 HUF/EUR v závěru letošního roku. Ztrátám podle naší prognózy nezabrání ani razantní zvyšování úrokových sazeb maďarskou centrální bankou. Ta podle nás v srpnu utáhne měnovou politiku o dalších 100 bb, v září, říjnu a listopadu o 75 bb, v prosinci pak o 50 bb. Klíčová 3M depozitní sazba (i týdenní) by se tak měla v závěru roku nacházet na 14,5 %.

Kurz eura se včera pohyboval kolem parity. Krátce tuto úroveň prolomil, pak se ale vrátil zpět těsně nad ní. K výraznějším pohybům chyběly společné evropské měně impulzy. Ekonomický kalendář byl prázdný a neobjevily se ani zásadnější geopolitické události. Dnes ráno již euro nicméně otevírá pod paritou.

Zdroj informací

Jana Steckerová, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

23. srpna 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2192 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál