Kevin Tran Nguyen: Inflace v eurozóně by měla vrcholit na podzim

Kevin Tran Nguyen: Inflace v eurozóně by měla vrcholit na podzim

Finální odhad červencové inflace pro eurozónu by měl potvrdit meziroční růst spotřebitelských cen na úrovni 8,9 %. Vrcholu ve výši 9,6 % by podle našich odhadů měla inflace dosáhnout na podzim, podobně jako jádrová složka (4,8 % y/y). Srpnový indikátor výhledu podnikatelů z okolí Philadelphie by měl vykázat mírné zlepšení sentimentu v USA. Včera se pozornost upnula na statistiky vývoje HDP v Evropě a maloobchodní tržby v USA, které meziměsíčně stagnovaly. Vývoj středoevropských ekonomik přinesl překvapení na obě strany, zatímco maďarská ekonomika rostla překvapivě rychlým tempem, tak ta polská zaznamenala nečekaně výrazný pokles.

Vrcholu evropská inflace dosáhne mírně pod 10 %

Finální odhad inflace za červenec by měl potvrdit růst spotřebitelských cen v eurozóně ve výši 8,9 % y/y a 0,1 % m/m. Jádrová inflace překvapila vzestupem na 4,0 % y/y a podle našich odhadů by měla vrcholit na 4,8 % v září či říjnu za významného přispění normalizace poptávky po službách a končícího zlevněného tarifu na dopravu v Německu. Celková inflace by měla v eurozóně vrcholit na 9,6 %. V nejbližším horizontu by ke zpomalení meziměsíčního růstu spotřebitelských cen měla pomoct také cena ropy Brent, která z červencových maxim klesla o více než 16 %. Nicméně nynější ceny budoucích kontraktů na elektřinu a plyn pro příští rok příliš nenasvědčují normalizaci cen energií, a tudíž větší úlevě ze strany této složky.

V srpnu by mělo dojít ke zlepšení sentimentu podnikatelů z okolí Philadelphie, nicméně indikátor pravděpodobně zůstane již třetí měsíc v řadě negativní. Pokračující ochlazování nemovitostního trhu v USA by mělo být podle našich odhadů nadále evidentní z dalšího meziměsíčního poklesu prodejů stávajících nemovitostí.

Růst HDP středoevropských ekonomik překvapil na obě strany.

Včerejší data vývoje HDP středoevropských ekonomik výrazně překvapila jak směrem nahoru, tak i směrem dolů. Zatímco maďarská ekonomika zaznamenala vysoký mezikvartální růst o 1,1 %, tak ta polská se v letošním druhém čtvrtletí propadla o výrazných 2,3 % q/q. Konsensus analytiků přitom počítal pouze s růstem o 0,5 % q/q, resp. s poklesem o 0,7 q/q. Pozorujeme tak relativně významné rozdíly mezi vývoji středoevropských ekonomik. Maďarská ekonomika se tudíž přidala k té české a slovenské, které také zaznamenaly mezičtvrtletní růst ve 2Q22, i když podstatně nižší (+0,2 % a +0,4 %). V reakci na zveřejnění vývoje HDP maďarský forint po ranním oslabení až nad 408 HUF/EUR skokově posílil a uzavřel kolem otevírací úrovně. Polskému zlotému vývoj HDP příliš nepomohl, polská měna tak pokračovala v trendu oslabování z předchozích dnů. Česká koruna po delší době opět oscilovala v relativně úzkém pásmu 24,53-24,59 CZK/EUR.

Konzistentně s vývojem větších evropských ekonomik byl růst HDP pro eurozónu revidován směrem dolů, nicméně šlo pouze o desetinu (0,6 % vs 0,7 % q/q). Maloobchodní tržby v USA po červnovém revidovaném růstu o 0,8 % m/m v červenci stagnovaly, především za přispění slabších prodejů aut a pohonných hmot. Zatímco tržby kontrolní skupiny a bez aut zaznamenaly růst o 0,8 % m/m, resp. 0,4 %. Vzhledem k tomu, že v červenci americké spotřebitelské ceny stagnovaly, tak se jedná o výrazné reálné meziměsíční nárůsty, které by mohly přispět k lepšímu výsledku amerického HDP ve 3Q. Dolar včera obecně posiloval vůči ostatním světovým měnám, vůči euru se mu však příliš nedařilo, kurz USD/EUR tak osciloval kolem ranní úrovně, zatímco akciové trhy se topily v červeném.

Zdroj informací

Kevin Tran Nguyen, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

18. srpna 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.3014 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál