Vít Hradil: Záblesk naděje? Inflace vykazuje známky polevování

Vít Hradil: Záblesk naděje? Inflace vykazuje známky polevování

Meziroční růst českých spotřebitelských cen v červenci dosáhl tempa 17,5 %, což je pouze o 0,3 procentního bodu více, než v červnu. Právě do meziročního srovnání ovšem nadále vstupuje nízká srovnávací základna z „levného“ loňska, což budí dojem dalšího zrychlování tempa zdražování. Jeho meziměsíční dynamika ovšem naopak poklesla ze 1,6 na 1,3 %, což byla nejnižší naměřená hodnota od letošního února.

Žebříček meziročně nejsvižněji zdražujících kategorií doznal tentokrát změn, když se na první místo vyšvihl oddíl stravování a ubytování (23,5 %), následovaný bydlením (23,1 %) a dopravou (23,0 %). Za zmínku pak stojí i odívaní a obuv (19,6 %) a potraviny (19,3 %). S přihlédnutím k vahám v samotném českém spotřebním koši ovšem hlavním tahounem zdražování zůstává bydlení, které do celkového výsledku přispělo 6,0 procentními body, a teprve s odstupem následují potraviny (3,4pb) a doprava (2,4pb).

Směrodatnější statistikou ovšem v aktuální situaci je tempo zdražování na meziměsíční bázi, jelikož není zkreslováno srovnáváním s nesrovnatelným loňskem. Zde dominují rekreace a kultura (5,5 %), což ale vyplývá ze standardního sezónního efektu období letních dovolených. Na druhé místo se poněkud nezvykle dostalo bytové vybavení (1,8 %). Následují pak potraviny (1,5 %), které ovšem vykázaly poměrně znatelné uklidnění, když ještě o měsíc dříve hlásily 2,2 % a poté stravování a ubytování (1,4 %), kde taktéž došlo oproti červnu k uklidnění. Překvapením měsíce pak podle nás je oddíl bydlení, kde navzdory červencovému zdražení významných dodavatelů energií ceny narostly „pouze“ o 1,1 %, zatímco o měsíc dříve šlo o 1,8 %. Do celkové meziměsíční inflace pak po zohlednění vah jednotlivých kategorií nejvýznamněji přispěla rekreace a kultura (0,4pb), potraviny (0,3pb) a právě bydlení (0,3pb).

Červencová data lze hodnotit jako pozitivní překvapení, když přinesla pokračování trendu nastaveného červnem, tedy zpomalování meziměsíčního tempa zdražování. To sice nadále dosahuje z historického pohledu nepříjemně vysoké hodnoty, ovšem pozorované uklidňování již patrně nebude náhodné. Z významných kategorií cenový růst zpomalil prakticky všude, s výjimkou rekreací, které ovšem v období dovolených zdražují standardně. Zdá se tedy, že pod tíhou růstu nákladů na základní životní potřeby a propadu spotřebitelské nálady čeští obchodníci již narážejí na limit ochoty spotřebitelů tolerovat zdražovací mánii. Pokud nyní vlivem problémů s dodávkami ropy do střední Evropy nedojde k opětovnému vyhrocení situace u čerpacích stanic, mohli bychom se v dohledné době dočkat inflační úlevy. Příslovečné vidle do ní sice i nadále budou házet ceny energií, kde již ohlášené nové ceníky míří směrem nahoru, ovšem to by již mohlo být posledním zdrojem cenového dramatu. Obávané „dvacítky“ bychom tak v letošním roce nakonec nemuseli dosáhnout a průměr za celý rok by se mohl pohybovat poblíž 16 %.

Zdroj informací

Vít Hradil, hlavní ekonom, CYRRUS, a.s.

Datum

10. srpna 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Reklama

Page generated in 2.0167 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál