Jaromír Gec: Zahraniční obchod drží v deficitu dovoz drahých komodit

Jaromír Gec: Zahraniční obchod drží v deficitu dovoz drahých komodit

Zahraniční obchod v červnu překvapil mírnějším deficitem ve výši 12,1 miliard CZK, když trh čekal téměř dvojnásobek. K převisu hodnoty dovozu nad vývozem přispěly zejména vysoké světové ceny ropy a zemního plynu a snaha se zemním plynem předzásobit. Deficit v této kategorii byl tak meziročně o 19,0 mld. CZK hlubší, čímž vymazal nárůst přebytku u obchodu s motorovými vozidly, který se meziročně zvýšil o 10,9 mld. CZK. Z meziročního i meziměsíčního srovnání je patrné pokračování uvolňování potíží v dodavatelském řetězci automobilového průmyslu.

Vysoké ceny se projevují i na přetrvávajícím deficitu obchodu se základními kovy. V opačném směru na celkovou bilanci naopak působí zvyšující se přebytek u elektřiny. Meziměsíčně se po sezónním očištění vývoz ČR zvýšil o 1,3 %, dovoz přitom poprvé od prosince minulého roku poklesl (o 0,7 %). Zatímco za první pololetí loňského roku dosáhla bilance zahraničního obchodu přebytku 76,2 mld. CZK, v letošním roce to byl naopak deficit 76,0 mld. CZK.

Z hlediska dalšího vývoje kurzu koruny představuje deficit zahraničního obchodu, respektive celého běžného účtu platební bilance důležitý fundament, který bude udržovat tlak na její oslabení. Kromě pravděpodobně již brzy vrcholícího úrokového diferenciálu a reálného posilování kurzu v návaznosti na vyšší tuzemskou inflaci ve srovnání se zahraničím, koruně navíc stále nepomáhá ani globální sentiment, který favorizuje v době zvýšené nejistoty především dolar.

Zdroj informací

Jaromír Gec, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

8. srpna 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.4226 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál