Kevin Tran Nguyen: Tuzemské maloobchodní tržby zaznamenají pátý meziměsíční pokles v řadě

Kevin Tran Nguyen: Tuzemské maloobchodní tržby zaznamenají pátý meziměsíční pokles v řadě

Bankovní rada ČNB se v novém složení včera uvedla stabilitou sazeb a zároveň potvrdila pokračující intervence proti nadměrným výkyvům koruny. Dnešní tuzemská data maloobchodních tržeb by měla odrazit zhoršující se spotřebitelský sentiment a vykázat již pátý meziměsíční pokles v řadě. Solidní data z amerického trhu práce nadále utvrdí Fed ve svižném tempu utahování měnové politiky.

 

 

Maloobchodní tržby reflektují klesající spotřebitelský sentiment

Tuzemské maloobchodní tržby bez prodejů aut podle našich odhadů v červnu již pátý měsíc v řadě meziměsíčně poklesly, a to o 1,6 %. To by mělo odrážet nadále klesající spotřebitelský sentiment, který v červenci dosáhl své nejnižší úrovně od začátku měření (2003) především vlivem vysoké inflace doléhající na domácnosti a sílících obav z recese domácí ekonomiky. K růstu celkové bilance maloobchodních tržeb o 1 % m/m by měly mírně přispět lepší prodeje automobilů těžící z oživení jejich výroby a nevyřízených objednávek z předchozích měsíců. Očekáváme, že německá průmyslová produkce v červnu zakončila druhý kvartál meziměsíčním poklesem o 0,9 %, po květnovém růstu o 0,2 % m/m. Pro další vývoj jsou největšími hrozbami zvyšující se ceny energií a zvýšená nejistota ohledně dodávek plynu.

Americká data nových pracovních míst v nezemědělském sektoru by měla potvrdit nadále napjatý trh práce. Po vysokém nárůstu v červnu bychom se měli dočkat jen mírného zpomalení. Míra nezaměstnanosti by měla setrvat na současných 3,6 %, zatímco průměrné hodinové výdělky by měly vzrůst o 0,3 % m/m. Solidní data z trhu práce by tak nenesly známky toho, že by americký Fed byl ochotný sundat nohu z plynu co se týče svižného tempa utahování měnové politiky.

Nové složení bankovní rady se uvedlo stabilitou sazeb

Tovární objednávky v Německu za červen lehce překvapily mírnějším meziměsíčním poklesem o 0,4 %, kdežto analytici očekávali -0,9 %. Tahounem byl především chemický průmysl, zatímco automobilový průmysl meziměsíčně téměř stagnoval (-0,1 %).

Pozornost korunových investorů se včera upírala na první měnověpolitické zasedání bankovní rady ČNB v obměněné sestavě s A. Michlem v čele. Rozhodnutí o stabilitě sazeb, ponecháním dvoutýdenní repo sazby na 7 %, představuje přerušení cyklu utahování měnové politiky, tedy alespoň prozatím. Vzhledem k dosavadním vyjádřením nových členů bankovní rady se však nejedná o příliš velké překvapení, což se v posledních dnech také odrazilo v razantním poklesu sázek finančního trhu na zvýšení sazeb. Nicméně, když vezmeme v potaz stále vysokou inflaci, která podle naších odhadů shodujících se s novou prognózou ČNB brzy zamíří k 20 %, a zvýšená inflační očekávání, tak je dnešní rozhodnutí poměrně neintuitivní. ČNB též zveřejnila střípky nové prognózy.

Na tiskové konferenci také padla zmínka o pokračování intervencí v boji proti „nadměrným výkyvům kurzu koruny“. Podle nové prognózy by se měla nicméně koruna na začátku příštího roku přiblížit téměř k 26 CZK/EUR. Bezprostředně po zveřejnění rozhodnutí ČNB koruna skokově posílila, zřejmě v souvislosti s uzavíráním spekulativních pozic na ukončení intervencí. Zisky ale koruna neudržela a včerejší obchodování zakončila nad úrovní 24,60 CZK/EUR. Mezitím ostatní středoevropské měny korigovaly posílení z předchozích dnů. Na globálních trzích panovala mírná risk-on nálada. Euro během evropské seance posílilo vůči dolaru o téměř 0,56 % na 1,022 USD/EUR. Akciové trhy pozvolně pokračovaly v trendu posledních dní a zase se draly o něco výše.

Zdroj informací

Kevin Tran Nguyen, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

5. srpna 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.297 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál