Tovární objednávky v Německu za červen lehce překvapily mírnějším meziměsíčním poklesem o 0,4 %, kdežto analytici očekávali -0,9 %. Tahounem byl především chemický průmysl, zatímco automobilový průmysl meziměsíčně téměř stagnoval (-0,1 %).
Všechny oči se dnes upíraly na první měnověpolitické zasedání bankovní rady v nové sestavě s A. Michlem v čele. Rozhodnutí o stabilitě sazeb, ponecháním dvoutýdenní repo sazby na 7 %, představuje přerušení cyklu utahování měnové politiky, tedy alespoň prozatím. Vzhledem k dosavadním vyjádřením nových členů bankovní rady se však nejedná o příliš velké překvapení, což se v posledních dnech také odrazilo v razantním poklesu sázek finančního trhu na zvýšení sazeb. Nicméně, když vezmeme v potaz stále vysokou inflaci, která podle naších odhadů shodujících se s novou prognózou ČNB brzy zamíří k 20 %, a odkotvující se inflační očekávání, tak je dnešní rozhodnutí poměrně neintuitivní. ČNB též zveřejnila střípky nové prognózy.
Na tiskové konferenci také padla zmínka o pokračování intervencí v boji proti „nadměrným výkyvům kurzu koruny“. Podle nové prognózy by se měla nicméně koruna na začátku příštího roku přiblížit k 26 CZK/EUR. Bezprostředně po zveřejnění rozhodnutí ČNB koruna skokově posílila. Ke konci seance se obchoduje nad úrovní 24,59 EUR/CZK. Mezitím ostatní středoevropské měny vykračovaly opačným směrem navzdory tendencím k posilování z předchozích dnů. Na globálních trzích zatím panuje mírná risk-on nálada. Euro posílilo vůči dolaru o téměř 0,45 % na 1,021 USD/EUR. Akciové trhy pozvolna pokračovaly v trendu posledních dní a zase se draly o něco výše.
Kevin Tran Nguyen, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.
4. srpna 2022