Jan Vejmělek: Recese na obzoru

Jan Vejmělek: Recese na obzoru

Již tento čtvrtek se k projednání měnové politiky sejde bankovní rada ČNB. Debata nového guvernéra a zbytku bankovní rady včetně tří nových členů bude probíhat na podkladě nové makroekonomické prognózy. Jak bude nejbližší ekonomická budoucnost pohledem centrálních bankéřů přesně vypadat nevíme, ale jak ji vidíme my v Komerční bance, to jsme odhalili před pár dny (kompletní Ekonomické výhledy jsou k dispozici zde https://bit.ly/CEOQ322CZ).

Z pohledu reálné ekonomiky nevypadala první polovina roku vůbec špatně. Jsme rádi, že ČSÚ v závěru minulého týdne potvrdil náš předpoklad růstu tuzemského hospodářství během druhého čtvrtletí o 0,2 %. Navzdory válce na Ukrajině na produkční straně převážil podle nás efekt snižujících se obtíží v dodavatelských řetězcích.

Vysoká inflace si ale vybere svou daň ve druhé polovině roku. Slabší kupní síla domácností se negativně projeví v maloobchodních tržbách i ve spotřebě domácností jako celku. Druhá polovina roku tak bude ve znamení recese, mělké a krátké, čítající dvě čtvrtletí. A oproti původním předpokladům přijde o jedno čtvrtletí později. Naše aktualizovaná prognóza tak přinesla vzestupnou revizi letošního růstu reálného HDP na 2,5 % a naopak sestupnou revizi na +1,7 % pro rok 2023. Předpandemické úrovně konce roku 2019 bude dosaženo až zhruba v polovině příštího roku.

Pokud jde o prognózu inflace, musíme konstatovat, že letošní růst spotřebitelských cen bude nejvyšší od začátku 90. let minulého století. První polovinu roku zakončila meziroční inflace na 17,2 %. Další inflační šok z titulu cen energií přijde za červenec. Díky tomu zřejmě meziroční inflace překonala metu 19 % a po celý zbytek roku se bude pohybovat kolem 20 %. Inflace bude letos v průměru činit 16,8 %, v příštím roce pak 11,2 %. Na jednocifernou hodnotu by se inflace měla vrátit až ve druhé polovině příštího roku, dvouprocentního cíle by pak měla dosáhnout až v roce 2024.

Naše prognóza je konzistentní s dalším růstem úrokových sazeb, a to o půl procentního bodu. Vzhledem k dosavadní rétorice nových členů bankovní rady ale předpokládáme, že na srpnovém zasedání sazby zvýšeny nebudou a tento krok bude odložen na později.

Zdroj informací

Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Datum

2. srpna 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2655 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál