Evžen Korec: Typický byt v Česku? Třípokojový s rozlohou od 60 do 79 metrů čtverečních. Postupně se ale zmenšuje

Evžen Korec: Typický byt v Česku? Třípokojový s rozlohou od 60 do 79 metrů čtverečních. Postupně se ale zmenšuje

Tři místnosti a rozloha od 60 do 79 metrů čtverečních. Tak vypadá nejčastější byt v Česku. Nejvíc Čechů bydlí ve vlastním domě, jen v Praze a Karlovarském kraji převažuje bydlení v bytových domech. Vyplývá to z údajů ze Sčítání 2021 o bytech, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Celkem statistici evidují 4,48 milionu obydlených bytů, což je o 9,1 procenta více než při předchozím sčítání v roce 2011.

Nejvíce bytů má tři místnosti, takových je v celém Česku 1,4 milionu. Více než milion (1,027 milionu) je také dvoupokojových bytů. Třetí místo v četnosti obsadily byty se čtyřmi místnostmi, kterých statistici napočítali 729 590.

Více než čtvrtinu bytů se zjištěnou plochou tvoří byty s rozlohou od 60 do 79 metrů čtverečních. Takových je v celém Česku 1,188 milionu. O něco menších bytů s rozlohou 40 až 59 metrů čtverečních eviduje ČSÚ 788 211. Nejmenších bytů do 39 metrů čtverečních je v Česku 290 tisíc, z toho 61 298 v hlavním městě. Naopak nejvíce největších bytů v rozlohou přesahující 150 metrů čtverečních se nachází ve Středočeském kraji (88 746 bytů). Je to způsobeno tím, že ve středních Čechách výrazně převažuje bydlení v rodinném domě, kde jsou byty logicky větší než v domech bytových.

Ostatně právě bytové domy v celém Česku převažují, obydlených bytů ve vlastním domě je takřka 1,6 milionu. To je o 470 tisíc více, než je počet obydlených bytů v osobním vlastnictví. Družstevních bytů je v Česku podle statistiků necelých 141 tisíc. Takřka 891 tisíc bytů slouží k nájemnímu bydlení. Nejvíce nájemních bytů (přes 200 tisíc) je na území Prahy, kde je také nejvíce obydlených bytů v bytových domech (219 tisíc). Naopak nejvíce bytů ve vlastních domech, přes 276 tisíc, se nachází ve Středočeském kraji.

Tato čísla potvrzují dlouhodobé trendy. Tím nejzásadnějším je postupné zmenšování bytů v bytových domech. Zatímco ještě před deseti lety převažovaly v nových rezidenčních projektech větší byty s dispozicemi 3kk, nyní naprosto dominují menší jedno a dvoupokojové byty. Je to logické, protože s rostoucí cenou nových bytů kupující stále více hledí na konečnou cenu bytu. Menší byty také preferují investoři, protože jsou vhodnější k dalšímu pronájmu a nabízí tak lepší a rychlejší výnos. Je proto očekávatelné, že se bude rozloha průměrného bytu i nadále zmenšovat.

Stejně tak bude pokračovat migrace Pražanů do okolních obcí ve Středočeském kraji, protože nabídka dostupného bydlení se v hlavním městě už několik let zásadně zhoršuje. To se nezmění minimálně do té doby, dokud hlavní město neschválí nový územní plán, který nabídne dostatek rozvojových ploch pro velkou bytovou výstavbu. Jen to může vrátit na trh cenově dostupnější byty a zarazit trend stěhování za bydlením mimo hranice hlavního města.

Zdroj informací

RNDr. Evžen Korec, CSc. Generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.

Datum

29. července 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.177 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál