KB: Strasti inflačního cílovače

KB: Strasti inflačního cílovače

Ekonomiku čeká mírná recese: Pokles poptávky z důvodu výrazného růstu cen se podepíše na mezičtvrtletním snížení HDP ve třetím i čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Dosažení předpandemické úrovně čekáme až ve druhém čtvrtletí 2023.

Inflace se dostane ke 20 %: K jejímu dalšímu zrychlení přispěje především výrazné zdražení energií pro domácnosti. Dvouciferná zůstane do poloviny příštího roku. Dosažení dvouprocentního cíle čekáme až v roce 2024.

ČNB se zpožděním zvedne sazby na 7,5 %: Podle vyjádření centrálních bankéřů bude ČNB po nějakou dobu držet úrokové sazby beze změny. Vývoj inflace a tlaky na oslabení koruny ji však podle nás donutí v listopadu zvýšit základní repo sazbu o 50 bb na 7,5 %, což by měl být zároveň její vrchol.

Pokles výnosů na obzoru: Krátký konec výnosové křivky se může brzy začít postupně snižovat, a to s vidinou zahájení návratu sazeb ČNB zpět k neutrálním úrovním v průběhu příštího roku a zpomalení tempa růstu ekonomiky.

Koruna pod tlakem: Přes přítomnost ČNB na devizovém trhu očekáváme, že domácí měna působením zhoršených fundamentů do konce roku oslabí k 25,00 CZK/EUR a v ročním horizontu zhruba na úroveň 25,25 CZK/EUR.

Zdroj informací

Jana Steckerová, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

26. července 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.194 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál