Jan Vejmělek: Záporná depozitní sazba v eurozóně je minulostí

Jan Vejmělek: Záporná depozitní sazba v eurozóně je minulostí

Po včerejším zasedání ECB, které přineslo výraznější zvýšení úrokových sazeb, se dnes pozornost investorů zaměří na předběžné červencové PMI z výroby i ze služeb z obou stran Atlantiku. Indexy budou nižší, žádnou katastrofu by ale indikovat neměly.

 

 

Evropské PMI se dále snižují

Předběžné odhady červencových PMI za velké evropské země i eurozónu jako celek ukáží na jejich další snížení. U průmyslového sektoru ale bude primárním důvodem další zkrácení doby dodávek, což jenom potvrdí odeznívání potíží v dodavatelských řetězcích. Pokud jde o služby, tak je jasné, že vysoká inflace s dopadem do nižší kupní síly domácností aktivitu v tomto sektoru negativně ovlivní. Každopádně ani tak data neindikují žádnou katastrofu, prozatím aktivita v obou sektorech roste, pouze pomaleji. A stejný obrázek přináší i statistiky z druhé strany Atlantického oceánu.

Ve světle včerejšího razantnějšího zvýšení eurových úrokových sazeb ze strany ECB by tak společná evropská měna měla cítit podporu, což by se mělo odrážet i na středoevropských měnách. Nejméně ale na koruně, kde se zdá ochota nové bankovní rady úrokové sazby dále zvyšovat jako nízká.

ECB překvapila razantnějším utažením měnových kohoutů

Evropská centrální banka včera po 11 letech zvýšila úrokové sazby, a to v masivnějším měřítku. Všechny měnověpolitické sazby byly zvýšeny o 50 bb. Depozitní sazba již tak není záporná, nachází se na nule. ECB je zároveň odhodlána na dalších zasedáních ve zvyšování sazeb pokračovat, pokud to bude potřeba. My čekáme dalších 50 bb na nadcházejícím zářijovém zasedání, dále pak již zvyšování po 25 bb. Zároveň s rozhodnutím zvednout sazby byl představen program „nástroje na ochranu transmisního mechanismu (TPI)“, jehož cílem je zabránit přílišné fragmentaci vývoje na dluhopisových trzích jednotlivých zemí eurozóny. V první řadě se bude jednat o větší flexibilitu v reinvesticích splatných dluhopisů v držení ECB.

Bezprostřední reakce finančních trhů na rozhodnutí ECB byla relativně vlažná, euro posílilo z kotací těsně pod 1,020 nad 1,025 USD/EUR. Zisky ale euro dlouho neudrželo, během tiskové konference spadlo zpět pod 1,020 USD/EUR. Po razantnějším zvýšení sazeb investoři čekali více jestřábí vyznění tiskové konference, což se úplně nenaplnilo. Zároveň chybí konkrétnější detaily k aktivaci TPI. Euru pak samozřejmě nesvědčí nejistota způsobená bezvládím v Itálii poté, co premiér M. Draghi rezignoval. Země tak zřejmě míří k říjnovým předčasným volbám. To se projevilo na rozšíření spreadu mezi výnosem italského státního dluhopisu a jeho německého protějšku.

Koruna ale na rozhodnutí ECB bezprostředně reagovala oslabením, i když ne nijak markantním. Vyšší eurové sazby totiž znamenají snížení atraktivity korunového úrokového diferenciálu v situaci, kdy nová bankovní rada se do dalšího zvyšování úrokových sazeb, alespoň podle dosavadních vyjádření, nepohrne. V celodenním hodnocení si ale i koruna včera mírně polepšila.

Zdroj informací

Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Datum

22. července 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Reklama

Page generated in 1.5684 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál