Jan Vejmělek: ECB překvapila razantnějším utažením měnových kohoutů

Jan Vejmělek: ECB překvapila razantnějším utažením měnových kohoutů

Evropská centrální banka dnes po 11 letech zvýšila úrokové sazby, a to v masivnějším měřítku. Všechny měnověpolitické sazby byly zvýšeny o 50 bb. Depozitní sazba již tak není záporná, nachází se na nule. ECB je zároveň odhodlána na dalších zasedáních ve zvyšování sazeb pokračovat, pokud to bude potřeba. Zároveň s tímto rozhodnutím byl představen program „nástroje na ochranu transmisního mechanismu“, jehož cílem je zabránit přílišné fragmentaci vývoje na dluhopisových trzích jednotlivých zemí eurozóny. V první řadě se bude jednat o větší flexibilitu v reinvesticích splatných dluhopisů v držení ECB.

Bezprostřední reakce finančních trhů na rozhodnutí ECB byla relativně vlažná, euro posílilo z kotací těsně pod 1,020 nad 1,025 USD/EUR. Zisky ale euro dlouho neudrželo, během tiskové konference spadlo zpět pod 1,020 USD/EUR. Po razantnějším zvýšení sazeb investoři čekali více jestřábí vyznění tiskové konference, což se úplně nenaplnilo. Euru pak samozřejmě nesvědčí nejistota způsobená bezvládím v Itálii poté, co premiér M. Draghi rezignoval. Země tak zřejmě míří k říjnovým předčasným volbám. To se projevilo na rozšíření spreadu mezi výnosem italského státního dluhopisu a jeho německého protějšku.

Koruna ale na rozhodnutí ECB reagovala oslabením, i když ne nijak markantním. Vyšší eurové sazby totiž znamenají snížení atraktivity korunového úrokového diferenciálu v situaci, kdy nová bankovní rada se do dalšího zvyšování úrokových sazeb, alespoň podle dosavadních vyjádření, nepohrne.

Zdroj informací

Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Datum

21. července 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2665 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál