České ceny průmyslových výrobců v červnu nadále svižně rostly, nicméně slabším meziměsíčním tempem než v květnu o 1,4 %. V meziročním srovnání jsme sice dostali o něco výše na 28,5 %, ale odhady analytiků počítaly s vyšší dynamikou (28,8 %). Z položek stojí za zmínku silný nárůst v sektorech zemědělství a průmyslu (4,4 % a 1,4 %), zatímco ceny služeb stagnovaly.
Polský průmysl zklamal nižším růstem, než očekávali analytici, když vzrostl pouze o 10,4 % (vs 11,5 %). V meziročním srovnání jsme se z květnových 14,9 % dostali podstatně níž, což by mohlo implikovat mírné zhoršení produkce tuzemského průmyslu za červen. Spotřebitelská důvěra v eurozóně klesla na rekordní úroveň překonávající propad během začátku covidové pandemie.
Vyjádření Kremlu ohledně obnovení dodávek plynu přes Nord Stream 1 trhy uklidnilo. Investoři si tak do hledáčku zase primárně vzali zítřejší zasedání ECB. Sázky na překvapivý 50bodový hike se poslední dny stupňovaly, a to i přes předem dlouho avizovaných 25 bb, což napomohlo euru, které se ke konci dne obchoduje na 1,022 USD/EUR. Koruna mírně posílila pod 24,50 CZK/EUR, zatímco ostatní středoevropské měny během dne oslabovaly, nicméně maďarskému forintu se ztrátu ještě podařilo umazat.
Kevin Tran Nguyen, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.
20. července 2022