Jan Vejmělek: Poteče, či nepoteče? Toť otázka.

Jan Vejmělek: Poteče, či nepoteče? Toť otázka.

Z dneška na zítřek by měla skončit plánovaná odstávka plynovodu Nord Stream 1. Klíčovou otázkou dne tak je, zda ruský plyn ve čtvrtek skutečně začne do Evropy téct a v jaké výši. Tato informace je samozřejmě důležitá pro další cenový vývoj v této komoditě, a tedy i vývoj cen průmyslových výrobců. Data za červen dnes budou zveřejněna za Německo i Česko. Statistiky ukážou na další vzestup, i když dynamika bude slabší než v minulém měsíci. Vysoké ceny kazí náladu i evropským domácnostem. I tady ale podle nás je to nejhorší za námi, jak čekáme od červencového ukazatele spotřebitelské důvěry v eurozóně.

Tuzemské ceny průmyslových výrobců zpomalují růst

Trhy dnes budou hledat odpověď na otázku, zda ruský plyn zítra začne plynovodem Nord Stream 1 po plánové odstávce opět téct. Zatímco na počátku tohoto týdne se trhy obávaly katastrofického scénáře úplného uzavření, včera přinesla agentura Bloomberg zklidňující informace, že alespoň část plynu by potrubím přijít měla. Pokud se dnes tyto informace potvrdí, mohlo by to trhy dále povzbudit. Vlivem toho by tak mělo dále posilovat euro, které mohou i nadále podporovat rostoucí šance na agresivnější zvýšení úrokových sazeb ECB než o standardních 25 bb. Optimistické jsou i akciové trhy. Investoři vyhlíží výsledkovou sezónu. Katastrofické scénáře jsou zakalkulovány, výsledky mohou překvapit pozitivně.

Ekonomický kalendář by dnes též neměl náladu investorům pokazit. Červencová spotřebitelská důvěra z eurozóny by podle nás mohla trh příjemně překvapit. Nicméně stále zůstává z historického pohledu na extrémně nízké úrovni. Bohužel se nic nemění na dlouho pokračující válce na Ukrajině, ani na přetrvávajících inflačních tlacích snižujících kupní sílu domácností v eurozóně. Německé PPI za červen dnes ukážou na další cenový růst, i když ve srovnání s květnem již mírnější. Stejný obrázek pak podle nás přinesou tuzemská data vývoje cen v primárních okruzích za červen.

Blížící se zasedání ECB euru svědčí

Společné evropské měně se v průběhu včerejší evropské seance dařilo. Z ranních kotací pod 1,015 USD/EUR se kurz posunoval dále od parity, v odpoledních hodinách byl o více než cent výše. Euro živí uniklé informace z ECB na možné razantnější zvýšení eurových úrokových sazeb na čtvrtečním zasedání. My předpokládáme zvýšení depozitní sazby o 25 bb na -0,25 %. Spekuluje se ale, že zavedení antifragmentačního nástroje by mohlo umožnit sazby zvednout o 50 bb a ty by se tak po dlouhých letech dostaly ze záporného teritoria. Podrobněji k tomu, co od ECB očekáváme, naleznete v tomto speciálním reportu https://bit.ly/3yJHS3G. Pokud jde o plynovou krizi, trhy včera povzbudily zprávy, že plyn z Ruska by mohl téct, i když ve výrazně menším množství. Ani akciové trhy se již tohoto scénáře plynové katastrofy nebály, indexy byly včera v solidním plusu v očekávání příznivých kvartálních firemních výsledků. Pokud jde o ekonomická data, květnová stavební výroba v eurozóně skončila lepším výsledkem, potvrzená inflační data za červen již nic nového nepřinesla.

Sílící euro včera regionální měny ocenily, zejména polský zlotý. Maďarský forint v odpoledních hodinách většinu intradenních zisků odepisoval. Česká koruna si opět žila svým příběhem. Z ranních kotací u 24,55 CZK/EUR sice hned po otevření posílila o více než deset haléřů, velmi rychle ale tyto zisky vymazala a po celé odpoledne se kurz držel v blízkosti ranních zahajovacích 24,55 CZK/EUR.

Zdroj informací

Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Datum

20. července 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.3362 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál