Jaromír Gec: Dodávky plynu stále budí obavy

Jaromír Gec: Dodávky plynu stále budí obavy

Nálada na akciových trzích dnes byla poměrně pozitivní, a to i přes přetrvávající nejistotu ohledně obnovení dodávek plynu do Evropy. Evropské akciové indexy dnes odpoledne rostly o přibližně 1 % a v plusu otevřely i americké trhy. Nervozita v zámoří klesala v souvislosti se zmírňováním obav z recese. Snižují se totiž sázky na 100bodový hike Fedu v červenci a zároveň páteční data ukázala solidní spotřebitelskou poptávku. Dlouhodobá inflační očekávání v rámci šetření ekonomického sentimentu Michiganské univerzity se v červenci navíc snížila více, než bylo očekáváno.

Gazprom vyhlásil stav vyšší moci na dodávky plynu do EU. Podle agentury Reuters se to týká alespoň jednoho významného evropského odběratele, přičemž by se mohlo jednat o dodávky přes plynovod Nord Stream 1 do Německa. Další podrobnosti nicméně nejsou známy. Již od minulého týdne jsou dodávky plynu tímto plynovodem přerušeny, údajně v důsledku pravidelné údržby a k jejich obnovení by mělo dojít tento čtvrtek. Zvýšená nejistota spojená s těmito zprávami pravděpodobně přispěla k růstu ceny ropy Brent opět viditelně nad 100 USD/barel, krátce až na 106 USD/barel, což je oproti pátku nárůst o bezmála 5 %. Případné déletrvající narušení dodávek zemního plynu do EU by bylo pro ČR obzvlášť problematické, jelikož je u dodávek plynu na Rusku závislá téměř ze 100 %.

Na devizovém trhu oslaboval americký dolar, v regionu panoval klid. Americký dolar dnes v páru s eurem oslabil o více než 1 % k 1,02 USD/EUR, patrně v souvislosti s očekáváním méně razantního zvýšení sazeb Fedu. Regionální měny se dnes při absenci důležitých makroekonomických dat odpoledne obchodovaly v blízkosti otevíracích hodnot.

Zdroj informací

Jaromír Gec, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

18. července 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2857 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál