Jozo Perić: Je klesající trend libry u konce?

Jozo Perić: Je klesající trend libry u konce?

Inflace ve Spojeném království

Ve středu 7. června, kdy se Johnson držel u moci navzdory odchodu důležitých členů kabinetu, se britská libra dostala na více než dvouleté minimum vůči dolaru. Většina komentátorů tvrdila, že spíše než z důvodu politických nepokojů v Británii se libra pohybuje hlavně kvůli větším ekonomickým obavám z celosvětové recese.

Chris Turner, vedoucí oddělení devizové strategie ING, poznamenal: „Trh skutečně upevňuje názor, že růst se snižuje, zatímco inflace je vysoká, usazují se obavy ze stagflace, což je pozitivní pro dolar, ale negativní pro měny citlivé na růst, jako je euro a libra."

Huw Pill, hlavní ekonom Bank of England, rovněž vydal varování, že britská ekonomika bude v příštím roce stagnovat, a zopakoval, že při zvyšování úrokových sazeb upřednostňuje strategii „pevné ruky".

Prezidentka ECB Christine Lagardeová zopakovala „obrovský vliv" energetických šoků, které se projevují celosvětově, ale v Evropě jsou ostře pociťovány kvůli její závislosti na ruské ropě a zemním plynu. Zmínila také blízkost Evropy ke konfliktu na Ukrajině a to, že „energetika byla výrazně podhodnocena“ v inflační prognóze banky. Podobně tomu bylo i v případě inflace ve Velké Británii.

Johnson rezignuje

Poté, co v předchozích 48 hodinách rezignovalo více než 50 členů jeho kabinetu, oznámil ve čtvrtek britský premiér Boris Johnson svou rezignaci. Po rezignaci dvou klíčových ministrů v úterý večer nabrala bezprecedentní vzpoura proti šéfovi strany na obrátkách.

BOE bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb

Podle agentury Reuters Catherine Mannová, politička Bank of England (BOE), ve čtvrtek poznamenala, že prognózy inflace ve Spojeném království na příští rok jsou poměrně vysoké.

„Vysoká inflační očekávání se mohou promítnout do dnešní inflace. Nejistota ohledně inflačního procesu posiluje argumenty pro zvýšení úrokových sazeb s předstihem." – uvedla Mann.

Na výkonnost britské libry ve srovnání s jejími hlavními konkurenty nemají tyto poznámky zřejmě velký vliv. Měnový pár GBP/USD se v době psaní článku pohyboval na denní úrovni 0,3 %.

Technický přehled

Jak můžeme vidět na grafu 1, GBPUSD je na víceletém supportu, který si drží svou pozici. Při pohledu na graf 2 vidíme divergenci, která by mohla znamenat možný obrat ceny.

Vezmeme-li v úvahu avizované zvýšení úrokových sazeb, které očekávají analytici a které oznámili i pracovníci Bank of England, a aktuální technickou analýzu, lze očekávat, že GBPUSD vytvoří dno. Hodnota GBP vůči USD by tak mohla po dlouhé době začít posilovat.

Zdroj informací

Jozo Perić, hlavní analytik společnosti Panda Capital s.r.o.

Datum

14. července 2022

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.3452 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál