Kevin Tran Nguyen: Inflace se posunula výše na obou stranách Atlantiku

Kevin Tran Nguyen: Inflace se posunula výše na obou stranách Atlantiku

Zveřejněná domácí inflace byla jenom mírně pod našimi odhady, které počítaly s meziměsíčním tempem 1,8 % (vs 1,6 %), ovšem nad tržním konsensem (1,5 %). Zatímco v meziročním srovnání jsme se dostali o něco výše na 17,2 % z dubnových 16 %, tak na meziměsíční dynamice po sezónním očištění již druhý měsíc v řadě pozorujeme pokles. Přestože inflace poslední dva měsíce již tak drasticky nezrychluje, tak v červenci očekáváme další dramatický posun nahoru z důvodu zdražování cen elektřiny, plynu a tepla. Náš výhled růstu spotřebitelských cen blížící se 20 % by tak znamenal tlak na zvyšování sazeb ze strany ČNB.

Zlepšení situace v dodavatelských řetězcích pozdvihlo průmyslovou produkci v eurozóně, která v květnu vzrostla meziměsíčně o 0,8 % a meziročně o 1,6 %. Růst jde zejména na vrub irské průmyslové produkce. Větší evropské ekonomiky zaznamenaly meziměsíčně buď téměř stagnaci nebo mírný propad.

Americká inflace výrazně překvapila vzestupem na 9,1 % v meziročním srovnání (1,3 % m/m), zatímco odhady analytiků činily 8,8 % y/y (1,1 % m/m). Jádrová inflace navíc ještě navýšila meziměsíční tempo z květnových 0,6 % na 0,7 % v červnu. Hlavní roli v nárůstu sehrály položky imputovaného nájemného a energií. Zveřejnění čísla vyvolalo silnou reakci na eurodolaru, který na krátkou chvíli prolomil hranici 1,00 USD/EUR. Nicméně se zdá, že parita je (zatím) ubráněna. Vyšší inflace také vedla k navýšení sázek na tvrdší utahování měnové politiky ze strany amerického Fedu.

Česká koruna se vyhýbala trendu ostatních středoevropských měn. Zatímco maďarský forint a polský zlotý po celý den ztrácely (0,24 % a 0,32 %), tak koruna připisovala překvapivě zisky a ke konci obchodování se nachází kolem úrovně 24,39 CZK/EUR. Potom, co koruna za pomoci ČNB dlouho oscilovala kolem úrovně 24,70 a následně 24,60 EUR/CZK, tak jsme se dočkali skokového posílení. Pomoc koruně ze strany ČNB dle našich odhadů po dnešním zveřejnění dekádní bilance centrální banky za první červencový týden stála ČNB téměř 7 mld. EUR, což je více než kolik vynaložila na intervencích za celý červen (5,1 mld. EUR).

Zdroj informací

Kevin Tran Nguyen, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

13. července 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2694 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál