Jan Vejmělek: Nálada investorů v Německu dramaticky padá

Jan Vejmělek: Nálada investorů v Německu dramaticky padá

Zejména obavy z dopadu plynové krize, respektive hrozba její další eskalace stojí podle nás za červencovým výrazným propadem německého ZEW indexu očekávání investorů. Z druhé strany Atlantického oceánu se odpoledne dočkáme červnového snížení důvěry malých podniků v ekonomiku. Z domova přijdou čísla z úřadů práce za červen. Podíl nezaměstnaných podle nás stagnoval na nízkých 3,2 %.

 

 

Tuzemská nezaměstnanost se stále drží nízká

Přes výrazný nárůst rizika zpomalení české ekonomiky ve druhé polovině roku zůstává domácí trh práce napjatý. Předpokládáme, že podíl nezaměstnaných se během června nezměnil a zůstal na červnových 3,2 %. Stagnace přitom bude patrná i na sezónně očištěných datech. Obecně zůstává poptávka po zaměstnancích vysoká a ve světle zrychlující inflace jsou firmy nuceny dále zvyšovat své mzdy, i když ve výsledku letos růst mezd inflaci nepokryje a v reálném vyjádření bude zaznamenán za celý letošní rok jejich pokles. To je konsistentní se slabým vývojem spotřeby domácností. Z pohledu kurzu koruny se nejedná o významná kurzotvorná data. Naši měnu i nadále podporuje zejména centrální banka.

Na globálním devizovém trhu se obáváme pokračování tlaků na prodej eura. Úroveň parity je již velmi blízko a láká spekulanty, i dnes patrná risk-off nálada pak nahrává dolaru jako měně bezpečného přístavu. Ekonomický kalendář navíc společné evropské měně příliš nepomůže. Obáváme se, že německý ZEW index očekávání investorů za červenec výrazně spadnul, a to v obou složkách. Hodnocení současných podmínek zřejmě kleslo na nejnižší hodnotu od loňského dubna. Důvod je jasný – plynová krize v Německu, která hrozí další eskalací. Nepříznivá německá data pak negativně ovlivní ZEW za celou eurozónu. Horší bude i ukazatel červnové důvěry malých podniků v americkou ekonomiku. To by ale mělo být spíše kosmetické.

Tuzemské tržby v maloobchodě výrazně zklamaly

Na globálních trzích panovala první pracovní den nového týdne spíše pochmurná nálada. Trhy nadále vnímají hrozbu plynové krize v případě zavření kohoutů ze strany Ruska a recesní rizika v souvislosti s vysokými cenami vstupů pro výrobu i snižující se reálné kupní síly obyvatelstva. Vyšší averze k riziku byla patrná jak na klesajících akciových indexech a tržních sazbách, tak na posilujícím dolaru vůči euru. Parita se již včera opravdu dostala na dohled, když v odpoledních hodinách kurz atakoval 1,005 USD/EUR. Během dnešní asijské seance kurz spadl k 1,001 USD/EUR.

Globálně posilující dolar se podepsal i na oslabování maďarského forintu a polského zlotého. Trendu se včera poněkud překvapivě vymykala česká koruna. Ta za extrémně slabé likvidity srovnatelné s minulým pondělkem, po kterém následovaly dva sváteční dny, během včerejší seance posílila, krátce se kurz dokonce dostal pod 24,60 CZK/EUR. Na trhu je stále cítit strašák intervencí ČNB. Sazby přitom koruně moc podpory neposkytovaly, když v souladu s vývojem na globálních trzích klesaly. Ve stejném směru na ně zapůsobila i ranní data tuzemských maloobchodních tržeb za květen. Ta zklamala hlubokým meziročním poklesem o 6,9 %. Na číslech je patrná velká opatrnost domácností při svých spotřebních výdajích kvůli obavám z dopadu celkového zdražování.

Zdroj informací

Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Datum

12. července 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2471 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál