Evžen Korec: Hypotéky opět zdražily, průměrné sazby přesáhly šestiprocentní hranici a činí rekordních 6,24 procenta

Evžen Korec: Hypotéky opět zdražily, průměrné sazby přesáhly šestiprocentní hranici a činí rekordních 6,24 procenta

Enormní růst hypotečních sazeb stále nekončí. Průměrná nabídková sazba hypoték se podle aktuálních dat ukazatele Fincetrum Hypoindex na začátku července vyšplhala až na rekordních 6,24 procenta. Nejdražší jsou hypotéky nad 80 procent odhadní ceny nemovitosti s fixací na tři roky, které banky za poslední měsíc zdražily o 0,69 procentního bodu na průměrných 6,76 procenta. Vlastní bydlení se tak stává opět o něco hůře dostupným.

Výrazně zdražily hypotéky do 80 procent odhadní ceny nemovitosti s fixací na jeden rok, které za poslední měsíc podle Fincetrum Hypoindex v průměru zdražily o 0,61 procentního bodu na 6,53 procenta. Sazba stejných hypoték ale s fixací na tři roky průměrně vzrostla o 0,53 procentního bodu na 6,41 procenta, s fixací na pět let o 0,49 procentního bodu na 6 procent a s fixací na deset let pak o 0,51 procentního bodu na 6,04 procenta.

Pro domácnosti, kterým končí fixační období a musí hypotéku refinancovat, to znamená obrovský zásah do rodinných rozpočtů. Jen za poslední rok se měsíční splátka průměrné hypotéky zvýšila o více než sedm tisíc korun. Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun, což je průměrná výše hypotéky, sjednaného na 80 procent odhadní ceny nemovitosti při fixaci na tři roky, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,24 procenta letos v červenci činí 23 074 korun. Oproti předchozímu červnu je to o 1148 korun více. Domácnost tak jen za splátky hypotéky zaplatí ročně o 84 tisíc korun více, než v loňském roce. Týká se to přitom desítek tisíc rodin, které letos čeká refinancování.

Velké problémy rekordně drahé hypotéky způsobí také zájemcům o vlastní bydlení. Jen v Praze nový byt financuje pomocí hypotéky polovina kupujících, těch nyní nejspíš výrazně ubyde. Kromě vysokých hypotečních sazeb je odradí přísnější pravidla pro posuzování zájemců o hypotéky, které znovu platí od letošního jara. Výrazné zdražení hypoték tak povede jen k tomu, že se už tak špatná dostupnost vlastního bydlení jen ještě zhorší.

Zdroj informací

RNDr. Evžen Korec, CSc. Generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.

Datum

12. července 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Reklama

Page generated in 1.7091 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál