Olívia Lacenová: Sankce ukazují svou sílu: Rusko se dostalo do platební neschopnosti

Olívia Lacenová: Sankce ukazují svou sílu: Rusko se dostalo do platební neschopnosti

Ratingová agentura Moody's Investors Service ve svém prohlášení potvrdila, že ruská velmoc se ocitla v platební neschopnosti. Moskva dosud podobná tvrzení odmítala s tím, že peníze má a poslala je věřitelům, kteří je ale neobdrželi kvůli sankcím, uvaleným na ruskou ekonomiku západními státy.

Dne 27. května vypršela lhůta, ve které mělo Rusko zaplatit úroky ze dvou emisí zahraničních dluhopisů v hodnotě přibližně 100 milionů dolarů, ale věřitelé peníze nedostali. V neděli pak vypršela další lhůta 30 dnů, během níž mělo Rusko situaci vyřešit. Závazky ale stále ještě nebyly splněny, a tak je jasné, že došlo k selhání na straně Ruské federace, které nemusí být jediné. Jak se bude situace vyvíjet a zda se objeví další problémy v souvislosti s ruskými dluhy, ukáží následující týdny.

Nejistá situace

Vzhledem k tomu, že Rusko od počátku sankcí tvrdí, že má peníze na splácení svých závazků, existovaly obecně rozporuplné názory na to, zda se země dostala do platební neschopnosti, či nikoli. Obvykle je indikátorem stavu, který se označuje jako platební neschopnost, buď to, že země nemá peníze na splácení svých závazků, nebo jednoduše nevůle platit. Jelikož Rusko zatím oficiálně nespadá ani do jedné z těchto kategorií, čekalo se, jak se situace vykrystalizuje.

Odříznutí od světa

Kvůli útoku na Ukrajinu a souvisejícím sankcím je Rusko odříznuto od přístupu do mezinárodního platebního systému, a proto nemůže provádět zahraniční platby. Peníze, které byly podle Moskvy odeslány v eurech a dolarech, neprošly přes mezinárodní zúčtovací centrum Euroclear v Belgii, které zajišťuje hladký průběh zahraničních plateb. Podle agentury Bloomberg tam zůstaly a věřitelé se k nim nedostali. Společnost Euroclear však neuvedla, zda transakci zablokovala, pouze uvedla, že dodržuje uložené sankce.

Kreml informace popírá

Rusko se ocitá v platební neschopnosti zahraničního dluhu poprvé od roku 1918. Kreml však tyto informace nadále důrazně popírá. "Tvrzení o platební neschopnosti jsou nesprávná, protože potřebné platby v této měně byly provedeny již v květnu," informoval ještě v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Uvedl také, že ruské rezervy byly neoprávněně zmrazeny a peníze nebyly doručeny příjemcům. Podle něj není důvod „nesprávně“ označovat tento stav za platební neschopnost.

Zdroj informací

Olívia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.

Datum

7. července 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2007 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál