Jan Vejmělek: Německý průmysl stále trpí a je hrozbou i pro naše průmyslníky

Jan Vejmělek: Německý průmysl stále trpí a je hrozbou i pro naše průmyslníky

Dnešní ráno zřejmě přinese další zklamání z německého průmyslu, tentokráte pokud jde o produkci. To samozřejmě nebude příliš dobrá zpráva ani pro české průmyslníky pro nadcházející měsíce. Samotný květen ale tuzemským producentům vyšel díky rychlé obnově produkce automobilů. Ani vyšší výroba, a tedy i exporty automobilů ale nebudou stačit na zvrácení negativních trendů v tuzemské bilanci zahraničního obchodu.

 

 

Česká zahraničněobchodní bilance opět v hlubokém schodku

Z německého průmyslu ani dnes příznivé zprávy nepřijdou. Po pondělním zklamání, které přinesly květnové statistiky vývozů, se obáváme výrazně podkonsensuálního čísla průmyslové produkce. Předpokládáme, že tamní průmysl během května odepsal 0,9 % m/m. Důvodem je samozřejmě pokračující válka na Ukrajině, s tím související dramatický nárůst cen komodit a vstupů pro výrobu, a v neposlední řadě zavážily uzavírky v Číně kvůli pandemii covidu. Naopak týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA by měl před zítřejšími červnovými statistikami z amerického trhu práce potvrdit jeho utaženost a proinflační působení. Dnešní ekonomický kalendář tak opět nahrává dolaru na úkor eura.

Ani z domova se příliš povzbudivých dat nedočkáme. Květnový průmysl sice podle nás překvapí silným meziměsíčním vzestupem, ten ale půjde primárně na vrub obnovení produkce automobilů po zmírnění potíží v dodavatelském řetězci. Podle již zveřejněných dat se výroba aut zvýšila meziměsíčně po sezónním očištění o 25 %, když reflektuje plné objednávkové knihy z minulosti. Budoucí poptávka již podle nás slábne, což struktura celkových čísel ukáže. Patrné to bude i z exportních dat, importní naopak doplatí na vysoké ceny dovážených komodit. Kdyby ČNB neintervenovala, koruna by oslabovala.

Euro proti dolaru prudce padá

Úvod týdne byl na globálním trhu klidný, hlavně kvůli zavřeným americkým trhům; v USA se v pondělí slavil Den nezávislosti. Od úterka byl ale zřetelný silný výprodej na společné evropské měně, který pokračoval i v průběhu včerejšího dne. Po včerejším poledni se kurz propadnul pod 1,02 USD/EUR a dostal se na dohled úrovně 1,015 USD/EUR. Takto slabé bylo euro naposledy před téměř dvaceti lety koncem roku 2002.

Euro svírá strach z recese, ECB přitom vzhledem k vysoké inflaci nepomůže. Zveřejňované předstihové indikátory (například PMI) potvrzují obavy z dopadu vysokých cen komodit. Platí to zejména pro průmyslové země typu Německa. Tady přišlo velké zklamání hned zkraje týdne v podobě výrazně horšího výsledku vývozů i celkové bilance zahraničního obchodu (poprvé za posledních 30 let byl vykázán schodek, a to nejenom kvůli potížím na vývozní straně, ale i dovozům drahých komodit). Trhy se pak obávají toho, že Rusko může zcela zastavit dodávky plynu do Evropy. Naproti tomu zelené bankovky se v úterý dočkaly naopak solidních čísel květnových podnikových objednávek, ve středu pak byl zveřejněn lepší výsledek červnového ISM indexu ze služeb.

Dvacetiletá dolarová maxima se podepsala na výprodeji středoevropských měn. Polský zlotý během první poloviny týdne ztratil výrazných 2,3 %, maďarský forint téměř tři procenta. Vítězem regionálního klání tak byla česká koruna, kterou podporuje svými intervencemi centrální banka. Přesto včera oslabila lehce nad 24,75 CZK/EUR, kde byla v minulých týdnech zastropovaná. Celá první polovina týdne byla ale na lokálním trhu poznamenaná svátky a slabou obchodní aktivitou.

Zdroj informací

Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Datum

7. července 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.3209 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál