Jan Vejmělek: Dovozy nafukuje dovoz drahých komodit

Jan Vejmělek: Dovozy nafukuje dovoz drahých komodit

Bilance zahraničního obchodu tentokráte trhy v podstatě nepřekvapila, vykázaný květnový schodek ve výši 23,3 mld. Kč byl v souladu s tržním očekáváním. Oproti loňskému květnu je výsledek horší o 26,4 mld. Kč.

Za meziročním výrazným zhoršením je samozřejmě válka na Ukrajině a výrazně vyšší ceny dovážených komodit, na kterých jsme jako průmyslová země závislí. Deficit obchodu s ropou a zemním plynem se oproti loňskému květnu prohloubil o 26,4 mld. Kč, schodek se základními kovy se zhoršil o 5,1 mld. Kč a s ropnými rafinovanými produkty o 2,9 mld. Kč. Naproti tomu se zvýšil přebytek, v obchodě s automobily (o 9,9 mld. Kč) a s elektřinou (o 2,5 mld. Kč).

Povzbudivý je pohled na meziměsíční dynamiky. Tempo růstu vývozů po sezónním očištění má od března vzestupnou tendenci (po březnových 1,0 % m/m to bylo v dubnu 1,4 % a v květnu opravdu robustních 4,6 %). Jedná se tak o další potvrzení toho, že situace v dodavatelských řetězcích se zlepšuje. Dovozy meziměsíčně rostou zatím po všechny letošní měsíce, v květnu o 2,7 %. Tady je jednoznačný dopad rostoucích cen dovážených komodit a statků.

Z pohledu celkové bilance zahraničního obchodu nepředstavuje dosavadní vývoj pozitivní zprávu. Kumulativní roční schodek se v květnu prohloubil na více než 151 mld. Kč z dubnových necelých 125 mld. Kč. Je zřejmé, že tuzemský zahraniční obchod skončí letos s výrazným schodkem. A do hlubšího pasiva s sebou stáhne i celkový běžný účet platební bilance.

Zdroj informací

Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Datum

7. července 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.3549 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál