Jozo Perić: Blíží se pokles cen ropy

Jozo Perić: Blíží se pokles cen ropy

Spojené státy vyřadily ze svého sankčního seznamu příbuzného venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. Bývalý státní pokladník Carlos Erik Malpica Flores se v roce 2017 dostal na černou listinu za ohrožování demokracie. Podle Al Jazeery USA zmírnily sankce vůči příbuznému venezuelského prezidenta Nicoláse Madura jen několik týdnů poté, co oznámily plány na zprostředkování rozhovorů mezi Madurovou vládou a venezuelskou opozicí podporovanou USA.

Ropa je připravena k přepravě z Venezuely do Evropy

Podle společnosti Refinitiv Eikon je první zásilka venezuelské ropy do Evropy za poslední dva roky připravena k přepravě na nákladní lodi s kapacitou 650 000 barelů, kterou si pronajala italská společnost Eni.

V květnu americké ministerstvo zahraničí oficiálně vydalo italské společnosti Eni a španělské společnosti Repsol povolení k dalšímu odběru venezuelské ropy, aby uhradilo miliardové dluhy a dividendy, které tato členská země OPEC dluží.

Podle dokumentu a zdrojů se očekává, že zásilka bude dodána venezuelské státní společnosti PDVSA ještě tento měsíc, přičemž společnost Eni má možnost prodat část ropy španělské společnosti Repsol pro její rafinerie v Cartageně a Bilbau.

Globální růst zpomaluje, je možný další pokles cen ropy

Obecně lze konstatovat, že ceny ropy WTI zaznamenaly výrazný nárůst, který odstartoval v době, kdy ceny dosáhly svého dna v roce 2020. Poté celosvětová epidemie snížila poptávku po cestování, což způsobilo pokles cen benzinu na úroveň, která nebyla zaznamenána po celá desetiletí. Od té doby ceny rostou v důsledku oživení z období izolace, dalších vládních stimulů a geopolitických obav v Evropě.

Světové centrální banky zpřísnily měnovou politiku v důsledku jedné z nejvyšších světových inflací za poslední desetiletí. Aby snížily rostoucí ceny, musely omezit růst zvýšením úrokových sazeb a zastavením nákupu státních dluhopisů. Prognózy reálného globálního růstu pro rok 2022 se snižují, což není nijak překvapivé. Mohli bychom se dočkat meziročního růstu o 3,2 % oproti 4,5% růstu předpovídanému na konci roku 2021.

Ropa již klesá, otázkou je, zda se jedná o trend nebo dočasný výkyv

Jak se bude vyvíjet cena ropy? Podívejme se na americkou ropu WTI (na kterou klasicky navazuje ropa Brent, jejíž cena je základem pro ceny v Evropě). V první polovině června analýzy hovořily o dvou scénářích vývoje cen v případě pokračující ruské agrese na Ukrajině. Ty ukázaly, že bez zrušení sankcí proti Venezuele bychom se dočkali nových cenových maxim u ropy.

Po zrušení sankcí – jak je patrné z dalšího grafu – však cena ropy nabrala klesající trend, překonala zónu odporu po invazi a dosáhla ceny 104 USD.

Pokud by při dalším vývoji došlo k překonání vzestupné linie podpory, pravděpodobně bychom byli svědky testování trhů v zóně podpory před invazí. A pokud bude prolomena i výše zmíněná podpůrná zóna, další hranicí, na kterou se upnou zraky odborníků, by se měla stát druhá podpůrná zóna na úrovni kolem 82 USD za barel.

Zdroj informací

Jozo Perić, hlavní analytik společnosti Panda Capital s.r.o.

Datum

1. července 2022

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.3044 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál