Jana Steckerová: Důvěra v ekonomiku eurozóny poklesne

Jana Steckerová: Důvěra v ekonomiku eurozóny poklesne

Zpřesněný odhad růstu americké ekonomiky za Q1 přinese mírně lepší výsledek. Důvěra v ekonomiku eurozóny v důsledku rychle rostoucí inflace v červnu pravděpodobně poklesla. Vyhlídky ale zůstávají příznivé. Region bude vstřebávat překvapivý krok maďarské centrální banky, která včera zvýšila úrokové sazby o 185 bb.

 

 

Americké HDP bude revidováno mírně nahoru

V Americe bude zveřejněn třetí zpřesněný odhad HDP za Q1. Propad o 1,5 % q/q anualizovaně bude pravděpodobně zmírněn na -1,3 %. Ve druhém čtvrtletí by si ekonomika USA měla připsat velmi solidních 3,7 % q/q.

Důvěra v ekonomiku eurozóny zřejmě poklesne z květnových 105 bodů na 102,7 bodu. Stále se ale nachází nad dlouhodobým historickým průměrem. Na spotřebitelskou důvěru dopadá vysoká inflace a obavy z dalšího vývoje cen energií. V následujících měsících však očekáváme zlepšení důvěry s tím, jak vlády zavádějí opatření na zmírnění dopadů vysokých cen energií. K optimismu by měla přispívat i historicky nízká nezaměstnanost a vysoká míra úspor domácností. Silná by měla zůstat i důvěra v evropském průmyslu, kde firmám zlepšují náladu marže na historicky nejvyšších úrovních. Zveřejněna bude i německá inflace za červen, která podle našeho odhadu stoupne z květnových 8,7 % na 9,1 %.

Maďarská centrální banka zvýšila sazby o 185 bb

Včerejší vystoupení šéfky ECB Lagardeové na konferenci ECB v Sintře žádná šokující odhalení nepřineslo. Lagardeová prohlásila, že ECB bude od 1. července flexibilní, pokud jde o způsob, jak reinvestovat maturující dluhopisy z pandemického programu. Cílem by mělo být zabránit nežádoucím výkyvům a fragmentaci na dluhopisovém trhu. Zároveň dle jejich slov ECB pracuje na novém instrumentu umožňujícím nákupy dluhopisů, který by měl sloužit ke stejnému účelu. Vzhledem k vágnosti oznámení, však na finančních trzích žádná reakce na její vystoupení nenastala. V odpoledních hodinách euro nicméně oslabilo na 1,053 USD/EUR z ranních 1,06 USD/EUR. Za pohybem mohlo stát vyjádření prezidenta Newyorského Fedu, že na dalším zasedání se bude opět rozhodovat mezi zvýšením sazeb o 50 a 75 bb, či zkrácení karantény v Číně.

Maďarská centrální banka včera zvýšila 3M depozitní úrokovou sazbu o 185 bb. Důvodem je vysoká inflace (10,7 % v květnu) i snaha centrální banky zabránit oslabování maďarského forintu. Ten po překvapivém kroku centrální banky (trh čekal zvýšení pouze o 50 bb) posílil o 1 % na 396,9 HUF/EUR. V reakci na kroky maďarské centrální banky rostly i české forwardové sazby. Ty nyní ve svých cenách zahrnují více než 25 bodové zvýšení sazeb na srpnovém zasedání. Kurz koruny byl během úterního obchodování stabilní a obchodoval se kolem úrovní 24,72-24,74 CZK/EUR. Polský zlotý jako jediná měna z regionu mírně ztrácel (na 4,69 PLN/EUR).

Zdroj informací

Jana Steckerová, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

29. června 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2395 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál