Bohumil Trampota: Ani mohutné posilování v závěru týdne Praze nepomohl a na rozdíl od ostatních ztratila

Bohumil Trampota: Ani mohutné posilování v závěru týdne Praze nepomohl a na rozdíl od ostatních ztratila

ČNB zvedla základní úrokovou sazbu o 125 bb na 7 %. To bylo více méně v souladu s očekáváním. Makro data ve světě byla tentokráte z řad předstihových ukazatelů. Růst cen energetických komodit a riziko recese znamenaly, že indikátory sentimentu PMI zklamaly, a to na obou stranách Atlantiku.

 

 

Americký trh

Za mořem měli investoři obchodování kratší o pondělní svátek.

Hlavní index S&P500 za první tři dny obchodování (Út-Čt) předvedl slušný výkon a vyrostl o +3,29 % (3 795,73 b.). Dnes otevírá obchodní seanci o necelé procento v plusu a dále rychle roste. Zisk zkráceného týdne by se tak mohl dostat snadno přes +5 %.

Evropské akciové trhy

Evropské akcie dnes od začátku obchodování neznaly jiný směr než vzhůru. Index STOXX Europe 600 dnes krátce před koncem obchodování roste o +2,57 % (412,75 b.). Posiloval na začátku i na konci týdne, uprostřed však došlo ke korekci. Za celý týden to vypadá na zhodnocení o +2,36 %.

Pražská burza

Pátek

Dnes to na pražské burze vypadalo docela dobře. Nicméně od rána to tak růžové nebylo. Index PX otevřel přes procento v mínusu, pak ale následoval ostatní evropské a po otevření také americké burzy a podařilo se mu ztráty úplně eliminovat. Nakonec uzavřel silnější o +0,75 % (1 288,22 b.).

Většina titulů posílila. Nejlepší byl Avast se ziskem +1,31 % (155 CZK) a ČEZ (+1,30 %, 1 173 CZK). Následovalo několik společností s růstem kolem půl procenta. VIG (+0,74 %, 544 CZK), Komerční banka (+0,58 %, 690 CZK) nebo Erste (+0,56 %, 645,20 CZK). Zajímavé bylo obchodování s akciemi Monety. Od rána posilovala až o +0,64 %, pak se ke konci obchodování propadla na -0,39 %, aby okamžitě opět posílila a uzavřela dnešek na +0,77 % (78,50 CZK). Mírně svou cenu korigoval Colt CZ (-0,17 %, 583 CZK), pravděpodobně v reakci na informace o možné regulaci zbraní v USA, což je nejdůležitější trh pro zbrojaře.

Pražská burza

Týdenní výkon

Pražská burza se v týdenním hodnocení bohužel nemůže srovnávat s ostatními parkety. Index PX, i když v závěru páteční seance posiloval, za celý týden odepsal 0,19 % (1 288,22 b.). To je třetí týdenní ztráta v řadě.

Hvězdou se tentokrát stal Avast. Jeho akcie prakticky každý den posilovaly a týdenní účet se uzavřel na +8,51 % (155 CZK). Nicméně ve srovnání s hotovostní nabídkou Nortonu je jeho cena stále nižší asi o 25 % a nabízí tak zajímavou prémii. Komerční banka stojí na stříbrném stupínku. Přidala +3,14 % (690 CZK) a aspoň částečně korigovala pokles minulých týdnů. Moneta vzrostla o +1,82 % (78,50 CZK), Pilulka o +1,01 % (1 000 CZK) a Kofola o +0,34 % (295 CZK). To bylo z růstových akcií tento týden vše.

Erste Group odepsala za tento týden 3,99 % (645,20 CZK), mimochodem jde o třetí ztrátový týden v řadě. Pojišťovna VIG (-1,81 %, 544 CZK) odepsala necelá dvě procenta. ČEZ (-0,34%, 1 173 CZK) také neoslnil. Ministerstvo financí navrhuje vyplatit vyšší dividendu a premiér, respektive vláda chce vlastnit klíčové elektrárny. A to jsou bez diskusí právě aktiva ČEZu. Pro akcie vesměs pozitivní zprávy, proč je tedy cena nižší? On ten nový návrh na výplatu dividendy je vyšší jen nepatrně, a zejména navrhované odsunutí její výplaty na listopad místo srpna vyvolává spíše otázky. A o plánech na vykoupení minorit z výrobní divize toho taky moc nevíme. Spíš nic než moc, neznáme způsob ani načasování.

Podstatné kurzotvorné zprávy z pražské burzy

Dvě významné události se tento týden týkaly ČEZu.

1. V pondělí bylo oznámeno, že Ministerstvo financí podalo protinávrh na výplatu dividendy. Jeho návrh je 48 CZK s výplatou od 1. listopadu. Tento návrh se pouze kosmeticky liší od návrhu představenstva na 44 CZK. Rozdíl je v začátku výplatní periody. Tradičně začíná 1. srpna. Předpokládáme, že MinFin si svoje návrhy schválí (ovládá státní 70% podíl). Náš komentář je zde https://bit.ly/CEZ_MinFinProposal_CZ.

2. Ve středu pak premiér Fiala v poselství národu řekl, že vláda v blízkém horizontu plánuje vlastnit síť klíčových tuzemských elektráren. To se z našeho pohledu týká elektráren ČEZu. Došlo by tak k restrukturalizaci/rozdělení ČEZu. S tím by souviselo vykoupení minoritních podílů. 

Moneta: společnost Petrus, která podle vlastních slov vlastní až 10 % Monety se domluvila s J&T a tento podíl jim prodala. Detaily zveřejněny nebyly.

Musíme taky připomenout, že bankovní rada ČNB na své derniéře v původním složení zvýšila sazby o 125 bb na rovných 7 %.

Co se dá čekat příští týden?

V úterý se bude konat valná hromada společnosti ČEZ. Je pravděpodobné, že na ní stát prostřednictvím Ministerstva financí, které spravuje státní 70% podíl, schválí dividendu ve výši 48 CZK na jednu akcii (výnos +4,1 %) s výplatou od 1. listopadu.

Ve čtvrtek 30. června pak bude poslední den obchodování s akciemi ČEZu s právem na tuto dividendu.

Ve čtvrtek pravděpodobně zveřejní pololetní výsledky Avast.

Ve čtvrtek začne vyplácet dividendu (1 310 CZK) Philip Morris ČR.

Mezi faktory, které budou ovlivňovat dění na akciových trzích bude samozřejmě geopolitická situace.

Zdroj informací

Bohumil Trampota, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

24. června 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.0256 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál